Hoci si skutočne príjemné počasie začíname užívať naplno až teraz, kliešte nie sú až také náročné. Stačí, aby teplomer ukazoval viac ako 10 °C a tento nebezpečný parazit sa začína prebúdzať. Kliešte nenájdeme iba v divokej prírode, ale aj v záhrade, mestských parkoch či pri venčení psa pri rieke. Tento parazit najčastejšie stojí za dvomi nepríjemnými ochoreniami: lymskou boreliózou a kliešťovou encefalitídou. Stretnúť sa s kliešťom je oveľa jednoduchšie, ako by sme si mohli myslieť, napriek tomu často nemáme dostatok informácií. Vedeli ste napríklad o tom, že utopiť kliešťa v oleji zvyšuje nebezpečenstvo lymskej boreliózy pre človeka? Toto sú tie najdôležitejšie informácie o kliešťoch.
Aj keď sa kliešť prisaje, automaticky neochoriete
Azda najväčšou obavou je, že po prisatí kliešťa automaticky ochorieme na lymskú boreliózu či kliešťovú encefalitídu. Našťastie to nie je tak, nie každý z týchto parazitov je šíriteľom daného vírusu. Výhodou tiež je, že na území Slovenskej republiky výskyt boreliózy a encefalitídy nebýva vysoký. V roku 2021 je boreliózou najviac postihnutý okres Piešťany a Hlohovec, zvýšený výskyt tohto ochorenia sa tiež objavuje v okresoch Žilina, Námestovo a Ružomberok, menej bezpečný je tiež Nitriansky, Trnavský a Košický kraj. Čo sa týka kliešťovej encefalitídy, najhoršie na tom je Banskobystrický kraj, kde si dávajte pozor najmä v okrese Banská Bystrica, Brezno a Zvolen. Obozretný buďte tiež v okrese Nitra.
Kde sa kliešte najčastejšie vyskytujú
Často sa hovorí, že kliešťov sa musia obávať iba ľudia, ktorí trávia veľa času v lesoch: lesní robotníci, poľovníci či turisti. Ako sme však v úvode článku spomínali, kliešť sa nachádza aj v mestách, najmä v parkoch a v okolí riek, ale i záhradkách. Niektoré štatistiky dokonca hovoria o tom, že najčastejšie sa kliešťové ochorenia vyskytujú medzi ľuďmi, ktorí vykonávali bežné činnosti v záhrade či boli na pikniku v parku.
Po návrate domov kontrola a čo najrýchlejšie odstránenie kliešťa
Lymská borelióza a kliešťová encefalitída sú dve rôzne ochorenia. Najväčší rozdiel medzi nimi je, že zatiaľčo pri lymskej borelióze môže rýchle odstránenia parazita zabrániť infikovaniu, pri encefalitíde sa prenáša tento vírus prakticky hneď po prisatí. Vždy však po návrate, obzvlášť s malými deťmi, skontrolujte dôkladne telo, či sa na ňom nenachádza kliešť. Kliešte sa najčastejšie vyskytujú v listnatých lesoch, najmä tam, kde dominuje dub a hrab. Čo sa týka nadmorskej výšky, tento parazit prežije v súčasnosti aj vo výške do 1 000 m n. m.
Časté mýty o kliešťoch
Kliešť je opradený často nepresnými či mylnými informáciami. Jednou z nich je zaručený recept, ako sa zbaviť tohto parazita: utopiť ho v oleji. Pri takomto postupe však človek vystavuje zbytočne svoje zdravie nebezpečenstvu: kliešť môže v dôsledku topenia vyvrhnúť zo svojho tráviaceho traktu choroboplodné zárodky, a tak urýchliť prenos lymskej boreliózy. Ďalšou poverou je, že kliešte padajú na nás z listnatých stromov. Je to však presne naopak, najväčšie nebezpečenstvo na nás číha v tráve a nižších porastoch (až do jedného metra).
Najčastejšie miesta prisatia kliešťa
Poviete si: krv ako krv, kliešť môže byť teda hocikde. Iste, môže, no poznáme miesta, kde sa tento parazit často prisáva a zároveň tam dokáže vďaka horšej dostupnosti pobudnúť bez povšimnutia dlhšie. Sú to tieto miesta:
- hlava v oblasti s vlasmi
- za ušami
- slabiny a oblasť pod pazuchami
- podkolenné jamky
- oblasť genitálií
Ako správne odstrániť kliešťa
Odstrániť správne kliešťa nie je žiadna veda, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. V prvom rade potrebujeme spoľahlivú pinzetu, tú na mieste prisatia kliešťa pritlačíme čo najtesnejšie k pokožke. Tu však prichádza k častej chybe: mnohí sa snažia kliešťa vytáčať. Nezáleží na tom či doľava alebo doprava, skúste sa tomuto spôsobu vyhnúť. Najlepším riešením je parazita postupne pomocou kývavých pohybov vytiahnuť. Takto máme najväčšiu pravdepodobnosť, že kliešťa vytiahnete aj s hlavičkou – tá sa práve pri točení často odtrháva. V prípade, že hlavička ostane v rane, je na mieste navštíviť pohotovosť. Ak ste však kliešťa úspešne odstránili, ranku si postriekajte dezinfekciou – dobrý je lieh alebo jodová tinktúra. Ak nemáte žiadny z týchto prostriedkov po ruke, poslúži aj silný alkohol, napríklad slivovica.