Opuchy prstov na rukách či nohách sa objavujú najmä počas horúcich letných dní a častejšie postihujú ženy. Alebo aj pri športových aktivitách. Prečo vznikajú? A dá sa pred nimi vôbec chrániť? Sú neškodné, alebo môže byť za nimi aj závažnejšie ochorenie?
Prečo prsty počas leta opuchajú
Ak je vaše telo v poriadku, opuchy počas horúcich letných dní vám nemusia robiť vrásky na čele. Prechádzate sa vonku a zrazu vás začne omínať prsteň alebo sa vám horšie zoviera dlaň. Prečo to tak je? Je to úplne prirodzený sprievodný jav počas ochladzovania tela. Nemusíte sa obávať toho, že by ste boli dehydratovaný.
Telo je natoľko inteligentné, že sa dokáže ochladzovať automaticky, aby nedošlo k zlyhaniu orgánov v dôsledku jeho prehriatia. Počas tohto ochladzovania sa rozširujú cievy, cez ktoré prúdi viac krvi, čo môže spôsobiť aj to, že do okolitých tkanív presiakne tekutina. Práve tá spôsobuje opuchy na prstoch rúk či nôh. Takéto opuchnutie však zväčša odznie pomerne rýchlo – hneď po tom, čo si telo na vyššiu teplotu privykne.
Opuchy aj počas športovania
Častým sprievodným javom pri športovaní sú rovnako opuchy prstov na rukách či nohách. S najväčšou pravdepodobnosťou je to spôsobené podobne ako pri ochladzovaní tela – pri športovaní sa v tele zvyšuje prietok krvi vo svaloch, pľúcach i srdci. V niektorých prípadoch sa zvýši prietok krvi i v rukách a opuch sa dostaví ako snaha tela končatiny ochladiť. Okrem potenia sa tak pri športe môžu objaviť aj opuchy. Tie by však po ukončení športovej aktivity mali odznieť a telo by sa malo vrátiť do normálne stavu.
V prípade, že vykonávate vytrvalostný šport alebo prijímate počas aktivít prehnane vysoké množstvo tekutín, môže dôjsť až k hypoanatrémii, teda výraznému poklesu sodíka v plazme. V takom prípade sa tiež dostaví opuch, ten je ale sprevádzaný aj ďalšími symptómami: môžete pôsobiť zmätene alebo vás bude napínať na zvracanie. V takom prípade sa však obráťte čo najrýchlejšie na lekársku pomoc.
Tri tipy, ako zmierniť opuchy:
- ak vám prsty začnú puchnúť počas športu, skúste čas vašej aktivity presunúť k ránu či večeru, keď je teplota pre telo prijateľnejšia
- počas športových aktivít skúste krúžiť rukami v zápästiach, to pomôže rovnomernejšiemu rozloženiu vody v končatinách
- počas aktivity precvičujte prsty na rukách – občas zatnite ruku v päsť, uvoľnite a zopakujte to niekoľkokrát
Aj toto sú príčiny opuchnutých prstov
Samozrejme, prsty nám môžu opúchať aj inokedy – nielen počas horúcich dní a športovej záťaže. Vtedy by sme však mali okamžite spozornieť. Môže to byť výsledok ochorenia, zdravotných problémov či nesprávnej životosprávy. Aké sú ešte dôvody opuchnutých prstov?
- Ak si zvyknete prisoliť polievku bez toho, aby ste ju ochutnali, i tento zlozvyk môže viesť k opuchu prstov. Nadmerná konzumácia soli totiž núti telo zadržiavať vodu, čo sa prejaví ako opuch. Malo by stačiť obmedziť konzumáciu soli a tento problém zmizne. Ak sa tak nestane, odporúčame navštíviť lekára.
- Za opuchnutými prstami, ale aj inými časťami tela, môže stáť tiež infekcia alebo zranenie.
- Opuchy sa môžu objaviť aj ako nežiaduci účinok niektorých liekov. Najčastejšie sa s ním stretávame pri antikoncepcii, steroidoch, liekoch proti bolesti, proti cukrovke či na vysoký tlak. Skontrolujte si príbalový leták a konzultujte opuchnutie s lekárnikom či lekárom.
- Opuchnutie, najčastejšie na prstoch rúk a nôh, sa môže objaviť aj ako prejav tehotenstva.
- V prípade, že sa opuchy objavujú najmä ráno a v oblasti prstov, členkov, kolien a tieto časti tela máte stuhnuté, môže byť za tým reuma alebo osteoartritída.
- Za častými opuchmi môžu stáť tiež nesprávne fungujúce obličky, ktoré nedokážu telo správne zbaviť nadbytočnej vody.