Ako spracovať ovocie do zásoby na detské príkrmy

Ako spracovať ovocie do zásoby na detské príkrmy

Hoci zmrazené ovocie už nemá takú výživovú hodnotu ako čerstvé, v decembri oceníte, keď z mrazničky vytiahnete jahôdky na koláč alebo maliny na spestrenie raňajkovej kaše. Ako ich správne spracovať, aby vám vydržali do jari a mohli ste ich ponúknuť aj deťom?

Často sa stáva, že po rozmrazení je z bobuľovitého ovocia len kaša. Ako ich uchovať tak, aby sa dali relatívne bez obmedzení používať? Základom je bleskové mrazenie ideálne v čo najsuchších podmienkach.

Ríbezle, maliny, jahody

Na uchovávanie ríbezlí, malín a jahôd myslite už pri zbere. Snažte sa ich nijakým spôsobom nestláčať ani neutláčať v miske. Hneď po zbere ich opláchnite pod tečúcou vodou a nechajte vysušiť na servítke alebo na inom suchom povrchu. Rozložte ich po vyschnutí na plech vystlaný papierom na pečenie a šupnite do mrazničky. Ak sa vám do mrazničky plech nezmestí, rozdeľte ich do tvorítok na ľad. Po 24 hodinách ich môžete presypať do jednej misky alebo so sáčku. Ak v mrazničke nebude kolísať teplota, už sa nezlepia a vy tak budete môcť používať krásne celé kusy ovocia.

Čerešne, višne

Čerešniam a višniam mrazenie veľmi nesvedčí. Aby si zachovali akú-takú chuť, môžete ich skúsiť pokvapkať trochou citróna a následne zamraziť rovnakým spôsobom, ako ste mrazili maliny, jahody a ríbezle vyššie.

Marhule, broskyne

Marhule a broskyne si zachovajú svoj tvar a konzistenciu iba v prípade bleskového zmrazenia na nízku teplotu, ktoré sa zvyčajne robí v potravinárstve. Ak ich chcete uchovať na zimu, skúste napríklad vo forme pyré alebo domácej výživy. Stačí ich krátko povariť nakrájané na kúsky, rozmixovať, opäť povariť a skladovať v čistých a suchých vysterilizovaných pohároch (otočené hore dnom a vychladnuté alebo krátko zasterilizované) na tmavom a chladnejšom mieste. Aby si zachovali farbu, môžete k nim tiež pridať pár kvapiek citrónovej šťavy (po dovarení).

Jablká, hrušky a spol.

Jablká a hrušky môžete použiť na prípravu detskej výživy. Stačí ich dôkladne olúpať, zbaviť jadrovníka, nakrájať na kúsky a variť v malom množstve vody do úplného zmäknutia. Následne rozmixovať, opätovne prevariť a preliať do suchých vysterilizovaných pohárov a otočiť hore dnom a nechať vychladnúť pod dekou, prípadne krátko sterilizovať (napr. v rúre). Takto pripravená domáca výživa bez štipky pridaného cukru vám vydrží bez problémov niekoľko týždňov. Vždy však dbajte na to, aby ste skontrolovali, či viečko dôkladne sadlo a či „puklo“ pri otváraní. Ak spozorujete akýkoľvek náznak plesne či nečistoty, celý pohár nemilosrdne vyhoďte.

Jablká a hrušky môžete použiť na prípravu detskej výživy
0 0 hlasov
Hodnotenie článku