Ako správne prať detské oblečenie

Ako správne prať detské oblečenie, aby bolo hygienické a dlho vydržalo?

Kedysi naše mamy a staré mamy detské oblečenie vyvárali. Ešte predtým sa oblečenie bežne pralo len v studenej vode, bez akejkoľvek chémie. Dnes však značkové tričko „omylom“ hodíte do práčky na 60 stupňov a vytiahnete oblečenie pre bábiku… Ako sa teda starať o detské oblečenie, aby bolo hygienicky čisté a zároveň dlho vydržalo?

1. Nemusíte vyvárať

Vysoké teploty sú síce efektívne pri ničení baktérií a plesní (a tým pádom aj ničení zápachu), no nemusíte po nich siahať pri praní detského oblečenia. Stačí zvoliť vhodného pomocníka – napr. dezinfekčný prostriedok na detské veci určený na pranie aj pri nízkych teplotách. Pridáva sa do prania namiesto aviváže, oblečenie dezinfikuje, následne sa vyperie a vy sa nemusíte báť ani o zdravie dieťaťa, ani o odev. Navyše, keďže ide o produkty pre deti, podlieha prísnym kontrolám aj z dermatologického hľadiska.

2. Nenechajte škvrny len tak

Ak sa dieťa zašpiní farebným ovocím, pastelkami alebo napríklad paradajkovou polievkou, nečakajte. Škvrny okamžite zaperte žlčovým mydlom (ak nestíhate, napustite do umývadla vodu a pridajte kúsok žlčového mydla, prípadne prisypte žlčové mydlo v podobe malých hobliniek, ktoré sa dá kúpiť v bezobalových a eko-obchodoch a vyperte v rukách fľak, kým ho hodíte do práčky. Ani fľaky z tekvicových príkrmov nemajú šancu.

3. Čo žehliť?

Novorodencovi prežehlite prvú výbavičku a žehlite mu odev aspoň do konca šestonedelia. Následne, ak nemá žiadne kožné reakcie, stačí oblečenie len prať v šetrnom detskom pracom prostriedku, prípadne v mydlových orechoch. Žehliť sa však odporúčajú klasické plienky a spodná bielizeň väčších detí.

4. Hneď zavesiť

Ak nemáte doma sušičku, snažte sa oblečenie po vypraní hneď zavesiť. Okrem toho, že bude hladšie a zachová si sviežosť, zabránite tomu, aby sa v uzatvorenej práčke množili plesne a oblečenie „tuchlo“. Tiež citlivé vlákna mnohých moderných tkanín ťažko znášajú, ak sú dlho mokré a stlačené. Ak nestíha oblečenie hneď zavesiť, práčku aspoň otvorte, prípadne oblečenie vyberte a prehoďte na interiérový sušiak hocijako.

Ako to, že naše staré mamy takú drámu z prania nerobili a všetko im vydržalo? Ide najmä o materiály. Kedysi sa na našom území hojne využívalo konope a ľan na výrobu odevov. Tieto dva materiály sú v dokonale odolné, prirodzene odpudzujú nečistoty, nezadržiavajú pachy, pokožka v nich dýcha a ľan je navyše aj antibakteriálny. Stačí ho po použití v rukách preprať vo vode a o pár hodín je v lete opäť pripravený na opätovné použitie. Niet sa čomu čudovať, že si opätovne nachádza cestu do dospeláckych aj detských šatníkov.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku