Máte radi plávanie alebo chystáte sa dostať do formy pomocou plávania? Máme pre vás pár rád, ktoré vám pomôžu vylepšiť váš tréning a zároveň vám zaručia, že nepôjdete ku dnu po niekoľkých metroch plávania.
1. Zohrejte sa
Skáčete do vody bez rozcvičky? Chyba! Zohriatie tela a jeho príprava na plávanie je veľmi dôležitá časť tréningu. Vďaka rozcvičke sa zvýši vaša telesná teplota, zrýchli sa prietok krvi a vaše svaly sa zahrejú. Ak váš tréning trvá jednu celú hodinu, rozcvička by mala trvať približne 15 minút. Časť zahriatia si spravte ešte na suchu. Môžete krúžiť končatinami, spraviť si pár naťahovacích cvičení. Následne môžete pokračovať už v bazéne a to plávaním v miernom tempe: 5 minút po 50 m kraulom a 25 m na chrbte, 5 minút po 25 m kraulom, 25 m na chrbte a 25 m prsia.
2. Stanovte si čas plávania a nie vzdialenosť
Je lepšie stanoviť si čas plávania (napríklad na začiatok 30 – 40 minút plávania) ako vzdialenosť v kilometroch. Ide v prvom rade o motiváciu, čo platí hlavne pre začiatočníkov. Postupne si môžete pridávať po 5 – 10 minútach.
3. Striedajte štýly
Nezostávajte pri jednom štýle, ich striedanie vám zaručí precvičenie viacerých svalových skupín a spálenie väčšej energie (čiže aj kalórií.). Získate tým viac sily a výdrže. Odporúča sa striedať štýl každých 20 minút.
4. Stanovte si program
Dajte si tú námahu a rozpíšte si týždňový program vašich tréningov. Stanovený program pôsobí motivačne. Obsah a dĺžku tréningu si môžete následne meniť podľa dosiahnutých výsledkov. K tréningom si zapisujte aj postrehy alebo poznámky, ktoré vám umožnia sprehľadniť váš pokrok.
5. Optimalizovanie prestávok
V rámci tréningu je lepšie zahrnúť častejšie prestávky ako plávať až do vyčerpania. Pravidelné a krátke prestávky zaručia to, že srdce sa upokojí, ale zároveň tep ešte neklesne na normálnu úroveň a tým môžete opätovne bez problémov pokračovať v tréningu. Príklad: 10 krát po 100 m s 15 sekundovou prestávkou každých 100 m.
6. Učte sa od profesionálnych plavcov
Táto rada platí aj pre dobrých plavcov. Hodiny plávania vám pomôžu vycibriť techniku plávania a tým zvýšiť výkon a výsledok. Niekedy ide naozaj o detaily, vďaka ktorým sa posuniete ďalej. Dobrou pomôckou je aj sledovanie videí plavcov s následnou inštruktážou.