7 návykov pre poriadok v domácnosti

7 návykov pre poriadok v domácnosti

Ovládate ich všetky?

Poriadok v domácnosti vzniká množstvom drobných činnosti a opatrení. Netreba sa ich báť, stačí ich strategicky aplikovať do každodenného života.

Máme pre vás 7 základných návykov, ktoré sú, takpovediac, jasné ako facka, a predsa ich v mnohých domácnostiach nedodržiavajú. Ako je to u vás?

NÁVYK č. 1: Urobím to hneď

Hneď, ako uvidíme, že niečo nie je na svojom mieste, je tá pravá chvíľa konať. Inak hrozí, že sa veci, ktoré na svojich miestach nie sú, budú hromadiť rýchlejšie, než stihneme upratovať.

NÁVYK č. 2: Upracem si po sebe

Nie sú výnimočné situácie, keď rodičia napomínajú svoje deti, ale vo svojich vlastných veciach vlastne poriadok nemajú. Je to prirodzené. „Svoje veci“ zvyčajne nevnímame. Zato niečo „cudzie“ nám bije do očí.

Preto sa skúsme vedome sústrediť na to, čo po nás zostáva. A postarajme sa o to. Ostatní budú potom spokojnejšie nasledovať náš vzor.

NÁVYK č. 3: Skôr, ako to zaschne…

Zamazané topánky, lis na ovocie či strúhadlo na syr… Spravidla nám trvá čistenie oveľa kratšie, keď nebojujeme so zaschnutými nečistotami.

Je to zároveň úžasne silný argument pre náš racionálny (lenivý) mozog: „Počúvaj, kamoš, keď to umyjeme hneď, ušetríme si tým kopec času aj námahy!“

NÁVYK č. 4: Preventívne a častejšie

Podobný dôvod, ako v súvislosti s predchádzajúcim návykom. Čistenie toalety, leštenie umývadla, čistenie odtokov… Toto sú všetko činnosti, ktoré opäť, zaberú oveľa menej času a námahy, keď ich vykonávame častejšie.

Ideálni adepti na dennú poznámku v diári alebo pripomienku v mobile. Pokiaľ navyše nie sú nečistoty dlhodobo usadené, postačia nám jemnejšie čistiace prostriedky. Šetríme tým nie len životné prostredie, ale aj svoje zdravie.

NÁVYK č. 5: Denná obhliadka domácnosti

Je prirodzené, že si v každodennom zhone všeličo nevšimneme, na všeličo zabudneme a prehliadneme to. Preto je užitočné vytvoriť si denný návyk akejsi obhliadky domácnosti.

Je to chvíľka, kedy sa doma len tak poprechádzame s cieľom všimnúť si, čo nie je na svojom mieste, kde sú nečistoty, alebo si jednoducho pripomenieme, čo všetko sme to chceli urobiť či opraviť.

NÁVYK č. 6: Otvorená práčka


Taká maličkosť! Ale ako veľmi prospieva našej práčke a hygiene pranej bielizne. Práčku treba po každom praní nechať otvorenú, ideálne vyberáme aj zásobník na prací prostriedok, prepláchneme ho čistou vodou a necháme uschnúť.

Vďaka tomu sa nám v práčke nebudú množiť plesne ani nepríjemný zápach.

NÁVYK č. 7: Nákupný zoznam

Taký, ktorý dopĺňame priebežne. Čiže zabudnime na nákupný zoznam spísaný rýchlo na kolene pred návštevou obchodu.

Naozaj užitočný nákupný zoznam vzniká postupne, každý člen domácnosti naň má možnosť dopísať, čo mu chýba, čo minul. Vďaka takémuto jednoduchému návyku si ušetríme niekoľkonásobnú cestu do obchodu.

poriadok v domácnosti
0 0 votes
Article Rating