na čo nezabúdať pri kúpe kočíka

5 tipov, na čo nezabúdať pri kúpe kočíka

Vyberáte si kočík? Je ponuka taká široká, že sa až neviete rozhodnúť? Máme pre vás pár tipov, ktoré vám možno vo výbere pomôžu. Hoci je dizajn a cena veľmi dôležitý faktor, sú aj ďalšie atribúty, ktoré pred kúpou kočíka stoja za zváženie.

Účel a vyžitie

Samozrejme, kočík je na kočíkovanie. Dobré je však vedieť, či plánujete dlhé prechádzky do prírody alebo ste mestský typ, dáte si zopár kolečiek po pešej zóne a na dlhšie spánky budete bábo ukladať doma do postieľky (rozhodujúce pre správny výber kolies). Možno budete s kočíkom chodiť na nákupy alebo máte v okolí trošku hrboľatejší terén, poprípade budete často cestovať (rozhodujúce pre skladnosť a váhu).

Odporúčame pred nákupom mať tieto otázky vyriešené, pretože by sa vám poľahky mohlo stať, že vás parádny nový kočík pre vás nakoniec vlastne nebude až taký vyhovujúci. Prečo? Čítajte ďalej.

Účel a vyžitie


Aké kolesá má mať kočík?

Kolesá sú dôležitým kritériom pri výbere kočíka. Väčšina kočíkov má buď nafukovacie, alebo plné plastové kolesá. Oboje majú svoje pre aj proti. Nafukovacie kolesá mávajú väčší priemer. Kočíky s týmto typom kolies „idú“ veľmi ľahko, ticho a plynulo. Už samotné nafúknuté kolesá jemne tlmia nárazy a rozhodne sú menej hlučné ako plné plastové kolieska. Lepšie sa s nimi manévruje po snehu, nerovných povrchoch, prípadne hrboľatom teréne. Snáď ich najväčšou nevýhodou je možnosť dostať defekt.

Plastové kolieska väčšinou majú menší priemer, u menej kvalitných kočíkov sa môžu rýchlo vyhrkať. Ich veľkosť a tvrdosť sa podstatne odrazí na jazde po nerovnostiach. Na druhej strane, ak neplánujete dlhé prechádzky po menej kvalitných cestách, plastové kolieska sú úplne v pohode, akurát v snehu mávajú z času na čas problémy.

Kompromisom môžu byť komorové kolesá. Sú to kolesá s tvrdenej gumy, ktoré majú v sebe vzduchové komory – sú „krížencom“ medzi nafukovacími a plastovými kolesami. Ich výhodou je, že nedostane defekt a komfort jazdy máte takmer ako pri nafukovacích kolesách.

kolesá


Váha

Niekedy sa vám môže zdať, že kilo hore-dolu nič neznamená. Ale sú situácie, kedy cítite každý jeden gram. Ak budete s kočíkom chodiť len na prechádzky a nebudete s ním potrebovať nejako extra manipulovať, tak vám väčšia váha určite nebude prekážať. Ak však budete kočík nakladať do auta, vynášať, prenášať alebo s ním cestovať, vyberte ľahší model, hoci kvalitné a ľahké modely bývajú spravidla finančne nákladnejšie.

váha a kočiar


Rozmery a spratnosť

Okrem váhy sú dôležité aj rozmery v rozloženom aj zloženom stave. Ak máte menšie auto, odporúčame si kočík vyskúšať naložiť do kufra. Rovnako sa vám nemusí zmestiť aj do plánovaného skladovacieho priestoru alebo do výťahu v paneláku – na to mnohé mamičky zabúdajú a po kúpe zostanú nemilo prekvapené.

Vychytávky

Možno vás nakoniec vo výbere utvrdia vychytávky ako napríklad polohovanie športovej časti až do ľahu, pevná opora na nohy pri športových verziách, veľké odkladacie koše v spodnej časti, ak s kočíkom plánujete chodiť na nákupy, strieška so sieťkou na vetranie alebo otvorom na sledovanie dieťaťa, strieška, ktorá sa dá úplne sklopiť a chrániť tak spiace dieťa od zbytočného rozptyľovania či hluku či premyslené skladanie.

 Vychytávky


Dobrá rada: Zvažujete kúpu kočíka cez internet? Odporúčame si ho pred kúpou dôkladne otestovať naživo v predajni – nielen sa s ním prejsť, ale si ho aj skúsiť poskladať či kúsok preniesť.

TEMPOtip: Cestovanie

Ak máte v pláne leteckú prepravu s dieťaťom, odporúčame si pozrieť podmienky prepravcov, aby váš kočík spĺňal parametre.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku