ako predĺžiť matracu životnosť

5 tipov, ako predĺžiť matracu životnosť

Správny matrac nám môže pomôcť k lepšiemu spánku, ak však chceme skutočne kvalitné riešenie, ktoré nám aj dlho vydrží, musíme si priplatiť. V takom prípade očakávame, že nám v spálni bude robiť matrac spoločnosť dlhé roky. Nemusíte však nič nechávať na náhodu, jeho životnosť dokážete predĺžiť aj správnou starostlivosťou.

Matrac nie je na skákanie

Nielen skákanie, ale tiež chodenie po matraci by malo byť zakázané – to platí rovnako pre vás, aj pre vaše deti. V prípade, že máte lamelový rošt, jednotlivé lamely by pri tejto činnosti mohli popraskať. Ak máte plný rošt, skákanie či chodenie po matraci môže vytvoriť priehlbiny, deformovať jeho tvar, v dôsledku čoho príde matrac o svoje vlastnosti.

Matrac otočte aspoň 1x za mesiac

V minulosti nebolo ničím nezvyčajným, keď sa pružinové matrace otáčali takmer každý deň. Tak sa predlžoval ich život a tiež sa zabraňovalo ich deformácií. Hoci dnes sa stretávame častejšie s taštičkovými, penovými či latexovými matracmi, aj tie by sme mali otáčať. Minimálne raz do mesiaca, postaráte sa tak o rovnomerné zaťaženie a vyhnete sa „hlbokým údoliam“ .

Na matrac patrí posteľná bielizeň

Používať posteľnú bielizeň na matraci je dnes už prakticky samozrejmosťou. Plní najmä základnú ochrannú funkciu pred znečistením – plachtu dáme dole, hodíme do pračky a o pár desiatok minút je ako nová. Zabúdať by sme nemali ani na ochranný poťah na matrac, ten treba tiež pravidelne prať – odporúčame na 90 °C. Ako čistiť však samotný matrac? Jednoduchým, no účinným riešením je nasypať naň kypriaci prášok, ktorý zneškodní baktérie, chvíľu nechať pôsobiť a potom povysávať.

posteľná bielizeň na matraci

Pozor na domáce zvieratá

Život s domácimi zvieratami prináša rôzne nástrahy. Jednou z nich je aj spávanie pod posteľou – ak máte lamelový rošt, chlpy sa veľmi jednoducho prichytia zospodu na ničím nechránený matrac. Taktiež odporúčame pravidelne vysávať pod posteľou: bez ohľadu na to, či vám robí spoločnosť domáci miláčik, alebo nie. Ak chcete matracu predĺžiť život, zakázať by ste mali zvieratám aj pobyt priamo na ňom.

Doprajte matracu čerstvý vzduch

Človek v priebehu noci vypotí približne 300 ml tekutín a tie sa dostanú práve do matracu. Ak nie je dostatočne vetraný, môže sa stať, že stuchne či splesnie. Ani v prípade lamelového roštu by sme však jeho vetranie nemali zanedbávať – rovnako ako periny, matrac umiestnite na pár hodín na balkón či na dvor a nechajte ho „dýchať“ na čerstvom vzduchu.

Kvalitné matrace
0 0 votes
Article Rating