Výrazné zmeny v domácnosti sa dajú dosiahnuť aj bez veľkých úprav. Nie je potrebná generálna rekonštrukcia, aby ste sa doma cítili lepšie. Ako na to? Prinášame vám 5 jednoduchých, rýchlych a dostupných tipov, ako urobiť svoju domácnosť elegantnejšou.
1. Koniec prehnanej dekorácii
Svetoznámy architekt Mies van der Rohe, v našich končinách známy najmä vďaka návrhu brnenskej Villy Tugendhat, často používal vetu: Less is More/Menej je viac. Hoci sa nám môže niekedy prázdny priestor zdať nevyužitý či dokonca premrhaný, v domácnosti hrá dôležitú rolu. Dodáva jej veľkorysosť, opticky ju zväčšuje, vnáša do nej poriadok a organizáciu. Aj pri dekorácii platí: menej je viac.
Sústreďte sa na menej kúskov, ktoré sú však niečím výnimočné – namiesto misky na oriešky na stole, ďalšej misy na ovocie a troch cukorničiek zvoľte jeden kúsok. Napríklad misu, ktorá zaujme svojím dizajnom a bude hrať dominantnú rolu. Namiesto desiatok malých sošiek zvoľte jednu väčšiu, netradičnú či odvážnu bustu. Tri vázy rozťahané po celej miestnosti nahraďte jednou väčšou, v ktorej budete pravidelne meniť živé kvety. Menej je viac.
2. Urobte z izboviek dekoráciu
Izbové rastliny bývajú často odrezané od hlavného obytného priestoru – máme ich na parapete, ktorý je zakrytý záclonami, či v zimnej záhrade. I poriadne veľká monstera dokáže domácnosť urobiť elegantnejšou a najmä zelenšou. Nemusí ísť však o majestátnu rastlinu, aby splnila požadovaný účel. Pokojne stačí svokrin jazyk či zamiokulkas. Ako na to?
Základom je pekný črepník – ak túžime po elegancii, ideálne jednofarebný a keramický. Dnes už nie sú výnimkou ani menej tradičné farby, ako zlatá či mosadzná. Odtiene, ktoré sú povestné svojím elegantným nádychom. Aby izbovka skutočne v priestore vynikla, skúste ju umiestniť na vyvýšené miesto (ktoré nie je parapetom). Čo by ste povedali na kvetináč na vysokých nožičkách? Hľadáte inšpiráciu? Pozrite si tieto multifunkčné kvetináče – na jednej strane črepník, na druhej napríklad kniha s peknou obálkou.
3. Zjednoťte akcenty – v celej domácnosti
Ekleticizmus – nesúrodé, bezzásadové vyberanie a spájanie rôznorodých prvkov rozličných smerov – nemusí byť vždy zlý, práve naopak, niekedy dokáže vyznieť priam božsky. Keď sa to však s ním preženie, vznikne chaos. Čo keby ste zjednotili aspoň akcenty v celej domácnosti? Minimálne farebne, v ideálnom prípade tiež dizajnovo. Čo si pod tým predstaviť?
Ak vašej obývačke dominuje medzi obrazmi maľba v čiernom hranatom ráme, aj ostatné obrazy a fotografie by mali byť v hranatých čiernych rámoch. To isté platí rovnako v kúpeľni: pohárik na zubné kefky, dávkovač na tekuté mydlo a vešiak na uteráky by mali byť všetky v rovnakej farebnosti a tvarovom prevedení. Skúste sa tým riadiť i pri akcentoch a doplnkoch v spálni, kúpeľni a domácej pracovni.
4. Na veľké plochy používajte neutrálne farby
Oranžová, fialová, tmavohnedá, žltá, zelená – farebné steny boli začiatkom milénia veľkým hitom. Ako však každý trend, vyšli z módy a o ich nadčasovosti nemôže byť ani reč. Ak túžite po elegancii, ktorá ani časom nepríde o svoj šarm, spoľahnite sa na heslo: v jednoduchosti je krása. Preto veľké plochy vo svojej domácnosti odejte do neutrálnych farieb: biela, sivá, šedá, prírodné drevo.
Univerzálnou farbou, ktorá správne doplnená nábytkom a akcentami slávi nesmrteľnosť, je biela. Ak sa bojíte, že biele steny budú nudné, nemusíte – zvoľte vhodné doplnky a práve takéto steny akcentom umožnia vyniknúť. Nehovoriac o tom, že biele steny priestor opticky zväčšia. Rovnako by ste mali postupovať tiež pri výbere podlahy – drevené svetlé parkety, sivá dlažba či krémový celopodlahový koberec sú skvelou voľbou. Oživiť podlahu môžete výraznejším kusovým kobercom – pokojne v odvážnych farbách či s netradičnými vzormi. Naopak, pri stenách môžete siahnuť aj po tapetách, skúste tri biele steny a jednu s tapetou – napríklad jemným kvetinovým vzorom či hrubými pastelovými pásikmi.
5. Žalúzie nahraďte závesmi
Vnútorné žalúzie nepatria medzi najestetickejšie prvky v domácnosti. Iste, ide najmä o praktický kúsok, to však neznamená, že by nemal spĺňať prísnejšie kritéria interiérového dizajnu. Čo však robiť, keď chcete pomôcť domácnosti k elegancii, no zároveň netúžite prísť o súkromie? Vymeňte žalúzie za závesy – najlepšie blackoutové. Počas dňa ich môžete mať odrhnuté, a keď sa zotmie a vy zasvietite svetlá, závesy zatiahnite.
Aké zvoliť? Čo sa týka elegancie, noblesu priestoru dodajú najmä tie od stropu až po zem. Výhodou je tiež, že počas noci vám vytvoria dokonalú tmu, ktorá je veľmi potrebná pre kvalitný spánok. V porovnaní so žalúziami tiež získate možnosť jednoduchšej údržby – závesy ľahko zvesíte a operiete. Čistenie žalúzií nepatrí medzi najjednoduchšie a najpríjemnejšie činnosti. Ktorý z týchto tipov zaujal najviac vás?