5 pravidiel pre dokonalú predsieň

5 pravidiel pre dokonalú predsieň

Predsieň je miestnosť, ktorá utvára prvý dojem z návštevy vášho bytu. A ak aj žiadne návštevy neprijímate, neporiadok a chaos, ktorý v nej vládne, ovplyvní vašu náladu pri odchode z domu aj pri príchode. Skúste však dodržiavať týchto 5 pravidiel, s ktorými ju pretvoríte na dokonalý priestor aj pri minimálnych rozmeroch.

1. Iba to, čo potrebujete

Predsieň nie je skladisko ani odkladisko. Malo by sa v nej nachádzať iba to, čo potrebujete a využívate, ideálne každý deň. Na čo vám na vešiaku visí dáždnik, keď ste ho použili naposledy pred mesiacom a pol? Môžete ho odložiť do skrine. Začnite teda tým, že urobíte inventúru predmetov, ktoré v predsieni zaberajú miesto. Nemilosrdne vytrieďte to, na čo ste týždeň nesiahli a odložte to na ľahko dostupné a zapamätateľné miesto. Výnimkou je sada na čistenie topánok – tá by mala zostať v predsieni, napríklad skrytá v zásuvke, keďže zvyčajne si všimnete, že ju potrebujete, až keď ste obutý a na odchode.

2. Dynamika rodiny

Ak sú vaše odchody z domu často rýchle a zbesilé a pozabúdate si polovicu potrebných vecí, urobte si z predsiene pomocníka. Na vnútornú stranu vchodových dverí môžete tabuľovou farbou nakresliť miesto na odkazy/pripomienky/nákupný zoznam, ktorý stačí pri odchode len odfotiť, ak často zabúdate vlastné tašky či vrecúška na zeleninu pred odchodom na nákup, zaveste si ich na vešiak na kľúče. Alebo si zopár premiestnite rovno do kufra auta.

3. Voľné miesto

Pozorujte sa, keď prichádzate z práce či z nákupu. Máte kam odložiť tašku s nákupom? Máte si kam zavesiť kabelku? Položiť kľúče, odložiť topánky? Voľný priestor v predsieni je základ a mali by ste s ním rátať pre každého jedného člena rodiny, dokonca aj pre návštevy. Stačí vám nechať jeden vešiak stále voľný a rezervovať jednu poličku v skrinke na topánky pre papuče pre hostí (na ich miesto následne odložíte topánky).

4. Príjemná vôňa

Zapáliť vonnú sviečku v predsieni vám neodporúčame. Tá by mala horieť vždy v miestnosti, v ktorej sa niekto nachádza. Môžete však využiť rôzne alternatívy – napr. Vonné tyčinky, rôzne interiérové parfémy alebo vrecúška s bylinkami. V zimnom období poslúžia aj vysušené pomaranče či citróny.

5. Večerné upratovanie

Urobte si z večerného upratovania rituál. Väčšina ľudí kontroluje, či je zamknutý vchod predtým, než ide spať. Okrem kontroly bezpečnosti však vždy urobte aj maličké upratovanie – vyhoďte papierik zo žuvačiek, ktorý tam nechal váš pubertálny syn, odložte pokladničné bločky, ktoré ste len vytiahli z vrecka po príchode z nákupu, vôdzku zaveste na vešiak. Zaberie vám to maximálne 3 minúty, no budete mať krajšie ráno, a to sa vyplatí.

predsieň
0 0 hlasov
Hodnotenie článku