5 hračiek, ktoré deťom dať do izbičky

5 hračiek, ktoré deťom dať do izbičky

Nič ďalšie nepotrebujú

Máte pocit, že sa detská izba vašich detí o chvíľu premení na hračkárstvo a aj tak sa s ničím nehrajú? Všade je neporiadok, všetko je len povyberané z políc a skriniek, deti sa dožadujú, stále chcú niečo nové. A vám už praskajú nervy! Iba upratať nestačí, skúste urobiť túto jednu zmenu a rozdiel si všimnete hneď.

Ak máte deti mladšie ako 2 či 3 roky, veľa hračiek nepotrebujú. Deti do jedného roka si dokonca vystačia aj úplne bez hračiek – stačí im iba hrázdička, na ktorú môžete vešať čokoľvek od varechy až po sitko na čaj a protišmyková podložka, na ktorej trénujú hrubú motoriku. Postupne však začínajú objavovať aj hĺbku, tvary, preto je vhodné investovať napríklad do vkladačkovej hračky (hračka s otvormi, do ktorých sa vkladajú rôzne geometrické útvary) a klasické kocky, z ktorých môže postaviť prakticky čokoľvek. Voľná neviazaná hra podnecuje fantáziu, nezabúdajte.

Vkladacia hračka, stavebnica

Pri pravidelných prehliadkach u pediatra určite dostávate otázky o psychomotorickom vývoji – okolo deviateho mesiaca a neskôr, keď už dieťa sedí, môžete skúšať objavovať tvary. Nesnažte sa dieťa donútiť, aby kocku vhodilo do otvoru pre kocku. Spoločne objavujte, dotýkajte sa jednotlivých útvarov, otáčajte, nechajte dieťa predmet aj priložiť k ústam (pozor však na riziko vdýchnutia, prehltnutia) a pomaly ukazujte, aký tvar sa zmestí do akej dierky. Keď dieťa zistí, ako to funguje, vkladanie tvarov ho úplne pohltí a prisedí pri tom desiatky minút. Keď dieťa z tejto fázy vyrastie, vkladaciu hračku môžete zameniť za duplo alebo väčšie lego. Stavanie tvarov a konštrukcií je ďalšia fáza objavovania.

Motorická hračka

Deti majú rady pohyblivé hračky, podľa dlhoročných výskumov k dynamickým hračkám (napr. autíčkam s kolieskami, vláčikovej dráhe) viac inklinujú chlapci, dievčatá majú radšej napríklad pohyblivé zvieratká. Nemusí hneď všetko blikať a vydávať zvuky a tiež sa nemusíte riadiť tým, že dievčatká sa jednoducho nehrajú z autíčkami. Prečo nie? Pri hre s autíčkom alebo vláčikom trénuje dieťa jemnú aj hrubú motoriku či priestorovú orientáciu. Motorickou hračkou môže byť aj guľôčková dráha (dráha, po ktorej sa spúšťajú guľôčky či loptičky) alebo podobný typ hračky.

Motorická hračka

Mojkáčik/bábika

Väčšina detí si približne po 12. mesiaci života dokáže vytvoriť vzťah k neživému predmetu – rado sa o niečo stará. Môže to byť malý plyšák, s ktorým zaspáva alebo bábika. Mojkacie hračky, resp. hračky na túlenie sú vhodné a potrebné pre všetky deti bez rozdielu. Ak syn túži po bábike, pretože sa v rodine narodilo bábätko a potrebuje sa hrou s touto situáciou vysporiadať, je to úplne v poriadku, dokonca je to zdravé.

Kocky

Obyčajné kocky z dreva dokážu s dieťaťom vydržať aj niekoľko rokov. Kým s malým drobcom budete stavať a búrať veže, väčšie si postaví hrad pre princeznú či garáž pre auto. Kocky fantasticky trénujú priestorovú orientáciu aj jemnú motoriku.

Kuchynka

Takmer každé dieťa rado varí – či už koláčiky na pieskovisku alebo trieska s hrncami a varechami v kuchyni, kým varia rodičia. Detskú kuchynku využijete približne od roka, prípadne od 18. mesiacov (keď dieťa stojí/chodí). S drobnými obmenami inventáru vám poslúži aj do piatich narodenín. Dieťa bude najskôr imitovať to, čo vidí doma.

Takmer každé dieťa rado varí

Čo s ostatnými hračkami?

Čo urobiť s hračkami, s ktorými sa dieťa nehrá? Hodnotnejšie môžete skúsiť predať na Facebooku alebo iných “modrých” kanáloch. Pokojne ich môžete darovať ďalej v rodine, nikto so zdravým rozumom sa neurazí, najmä v prípade, ak budú naozaj ako nové. Po dohode môžete hračky venovať aj do nemocníc, domovov sociálnych služieb, často sa však stáva, že z hygienických alebo kapacitných dôvodov váš dar nebudú môcť prijať. Ozvite sa prípadne na miestny úrad vo vašom meste, môže sa stať, že vám poradia aj konkrétnu komunitu alebo rodinu v núdzi, ktorej drobnosti, ktoré už nepotrebujete, vyčaria úsmev na tvári. Snažte sa však darovať naozaj len to, čo je využiteľné, nie to, čo sa vám nechce hodiť do koša.

Ak máte doma aj viac druhov podobných hračiek, ale sú v súlade s vaším presvedčením, odložte ich do škatule pod posteľ alebo do pivnice. Hračky môžete v mesačných intervaloch rotovať a deti budú mať pocit, že majú stále niečo nové, čo sa oplatí objavovať.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku