3 dôvody, pre ktoré vám nefunguje plánovanie

3 dôvody, pre ktoré vám nefunguje plánovanie

Počuli ste, že bez poctivého plánovania nedosiahnete vysnívaný úspech? Zdá sa vám, že plánovanie je sexi a kvalitný diár je IN? Čo robiť, keď to nestačí a plánovanie vám stále akosi nejde…

Niektorí ľudia sú rodení plánovači, iní nie. To však neznamená, že ak patríte do druhej skupiny, nikdy vám plánovanie nebude fungovať.

Nasledujúce riadky odhalia 3 najčastejšie dôvody, prečo pokusy používať diár a poctivo plánovať končia neúspešne. Dozviete sa aj to, ako to môžete napraviť.

Prehnané plánovanie

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí sú skôr spontánnejší a plánovanie ich vlastne obmedzuje, prijmite tento fakt. Ak sa totiž nadšene pustíte do plánovania v takom rozsahu, ako to robí rodený plánovač, raz-dva vás to omrzí.

Z plánovania sa stane otrava. Všetko si mám zapisovať? Čo som zatiaľ mohol stihnúť, keby som nestrácal čas nad diárom s perom v ruke…

Riešenie: Plánujte menej, ale efektívnejšie. V hrubých črtách. Nemusíte si zapisovať všetko. Váš TO DO LIST môže pozostávať len z niekoľkých bodov do týždňa. Zrejme nie ste ten typ, ktorý miluje tráviť čas odškrtávaním zvládnutých miniúloh. Plánujte v hrubých črtách a nestrácajte svoj drahocenný čas neustálym zapisovaním.

Nevhodný diár

Čisté strany, milión päť riadkov, štvorčekov a piktogramov… alebo niečo medzi?

Neriaďte sa pri výbere diára tým, čo letí, čo majú práve v ponuke, ani tým, čo vyhovuje niekomu, kto je vnútorne nastavený úplne inak ako vy.

Riešenie: Možno vám postačí kalendár v mobile a zápisník s čistými listami, kde si sem-tam poznačíte svoje nápady alebo schôdzky, aby ste ich na druhý deň nezabudli zrealizovať. Hotovo. Aj to je plánovanie. A práve pre vás možno efektívnejšie, ako poctivé zapisovanie niečoho, na čom vám v skutočnosti nezáleží.

Nevhodný diár

Zle zvolený čas na plánovanie

Vraj je najlepšie plánovať večer… Vraj je lepšie plánovať ráno… Niekomu vyhovuje plánovať po práci, pred odchodom domov… Iní zasa svoje plány zapisujú neustále, v priebehu dňa.

A vy máte pocit, že nemáte čas a chuť plánovať vôbec. To, čo ste si mali zapísať, vo vašom diári chýba. Keď ste si našli voľnú chvíľu, že si zapíšete, čo treba, na nič ste si práve nevedeli spomenúť…

Riešenie: Doprajte si obdobie, keď sa budete spoznávať a vyskúšate si plánovanie v rôznych časoch. Zistíte, kedy je váš ideálny čas zapísať si plány a urobiť si v nich poriadok.

Počítajte s tým, že zmenou práce, životného štýlu alebo rodinného zázemia sa môže všetko zmeniť. Odrazu vám budú vyhovovať a fungovať celkom iné plánovacie stratégie.

O čom je vlastne plánovanie?

Plánovanie a zapisovanie naplánovaných činností by malo byť vašou oporou a pomôckou. Nie niečím, čo vám komplikuje život. Rovnako by ste pri používaní diára nemali mať pocit, že strácate drahocenný čas, ktorý by ste najradšej využili na akčné kroky.

Zároveň platí, že strategické plánovanie vám ušetri zbytočnú námahu. Naozaj nemusíte robiť všetko, čo práve zabliká, alebo na čo si spomeniete.

Neraz vás dokonca vhodne zvolené poznámky v diári môžu zachrániť v hektických situáciách, a vy dokážete jasne oddeliť dôležité úlohy od naliehavých zbytočností.

O čom je vlastne plánovanie?
0 0 hlasov
Hodnotenie článku