Vnútorná pohoda je dôležitá – nielen pre spokojný život, ale aj naše zdravie. To, čo sa deje vo našom vnútri, nás výrazne ovplyvňuje i navonok: ako sa správame k druhým ľuďom, ako zvládame stresové situácie, ako sa cítime po fyzickej stránke, ako sa dokážeme sústrediť. Buble to vo vás posledných niekoľko týždňov či mesiacov? Spomaľte, upokojte sa a nájdite si hlavne čas na seba. Iba tak dokážete zlepšiť svoju vnútornú pohodu, ktorá sa postará o kvalitnejší život po všetkých stránkach. Ako začať?
Strávte čas v prítomnosti zvierat
Ak človek trávi čas v prítomnosti zvierat, vtedy sa mu do mozgu vyplavuje oxytocín, teda hormón, ktorý výrazne prispieva k našej spokojnosti. Máte doma psa? Mobil si zabudnite doma a urobte si spoločnú prechádzku. Ste skôr mačací typ človeka? Zoberte si mačku k sebe, doprajte jej poriadne škrabkanie, jej pradenie vám bude odmenou – pôsobí neuveriteľne upokojujúco. V prípade, že nemáte žiadne zviera, navštívte útulok a povenujte sa štvornohým miláčikom. Alebo zavítajte na farmu, kde voľne pobehujú hospodárske zvieratá. Čas strávený v prítomnosti zvieraťa z nás robí lepších ľudí.
Doprajte si pravidelné prechádzky v prírode
To, čo sme si roky mysleli, potvrdili aj vedci – pravidelné prechádzky v prírode nás robia nielen šťastnejšími, ale pomáhajú i našej kreativite a pozornosti. V Škótsku dokonca jeden lekár predpisuje namiesto antidepresív na zhoršený psychický stav prechádzky v lese, prečo to teda neskúsiť? Iba šum stromov, praskajúce konáriky pod nohami, čerstvý vzduch, víriace myšlienky v hlave a nekonečná pohoda. Už po jednej prechádzke v lese sa budete cítiť ako vymenený, čo to s vami urobí, ak si takýto zážitok doprajete každý víkend?
Čítajte knihy
Prestať vnímať okolitý svet, prežívať iba danú chvíľu a popustiť uzdu svojej fantázii. Na toto sú knihy ako stvorené, podnecujú ľudskú kreativitu, umožňujú prežívať neuveriteľné príbehy, hoci sedíme v pohodlnom kresle, a pomáhajú ľuďom lepšie sa sústrediť. Knihy sú skvelou alternatívou za večerné scrollovanie Facebooku na telefóne, žiarenie elektrických displejov totiž môže spôsobiť problémy so spánkom. Ďalším veľkým plusom čítania písmenok z papiera je účinné znižovanie stresu, v niektorých prípadoch je to aj o viac ako 60 %.
Meditujte
Nemusíte mať s meditáciou skúsenosti na to, aby ste ju zvládli. Samozrejme, jej účinok a zážitok z nej bude iný, ako keď ju praktikuje 70-ročný mních žijúci celý život v horskom kláštore, no zlepšiť mozgovú činnosť, znížiť stres či príznaky depresie dokáže veľmi dobre. Stačí si nájsť aspoň 20 minút denne, sadnúť si alebo ľahnúť do polohy, ktorá je vám prirodzená, zavrieť oči a nič nerobiť, iba nechať plynúť myšlienky. Mnohí špičkoví psychológovia hovoria o tom, že častou príčinou duševných chorôb alebo rozpadu vzťahov je to, že ľudia nedokážu vydržať sami so sebou, so svojimi myšlienkami, pocitmi. Namiesto toho okamžite siahnu po telefóne a zapnú si video na Youtube. Namiesto sledovania tancujúcich mačičiek na internete skúste zatvoriť oči a počúvať svoje vnútro.
Vypnite sociálne siete
Nerozmýšľajte o tom, neprípušťajte si, že sa to nedá, jednoducho si odinštalujte aplikáciu zo svojho smartfónu, povedzte si, že to vydržíte a začnite detox od sociálnych sietí. Výskumy hovoria o tom, že aj sociálne siete môžu za to, že sa ľudia horšie sústredia. Okrem toho sociálne siete vyvolávajú v nás závislosť od informácií, ktoré sú pre nás prakticky zbytočné. Vyskúšajte žiť dva týždne bez toho, aby ste si čítali statusy na Facebooku, pridali fotku na Instagram alebo strávili hodiny sledovaním Youtube. Okrem toho, že získate v priemere o niekoľko hodín času denne navyše, nadobudnete neuveriteľný pocit slobody. Vyskúšate to?