Zubný kaz na mliečnych zuboch

Zubný kaz na mliečnych zuboch?

Najdôležitejšia je prevencia!

Zubný kaz sa do mliečnych zúbkov dokáže zahryznúť skôr, než budú zúbky úplne vyrastené. Aby ste mu predišli, je nevyhnutné sa o zúbky poriadne starať. Nie každé dieťatko spolupracuje a nechá si ich dôkladne vyčistiť. Plač, neplač – zuby umývať treba a aj si na ich čistote dať záležať, pretože aj zdanlivo prospešné činnosti či bežné nápoje a jedlá sú pomerne veľkou hrozbou.

Nočné kŕmenie

Dojčenské aj umelé mlieko obsahujú obrovské množstvo cukru – síce vo forme laktózy, ktorá sa nespráva tak ako rafinovaný cukor, no zúbkom dokáže uškodiť najmä nočné kŕmenie. Napriek tomu, že je mlieko plné dôležitých stavebných látok, od prerezania prvého zúbku predstavuje aj riziko pre vznik zubného kazu – najmä umelá dojčenská formula. Obzvlášť nebezpečná je kombinácia nočného kŕmenia fľašou bez toho, aby ste zuby pred spaním dôkladne vyčistili. Zvyšky jedál a mlieka sa totiž usádzajú na zúbkoch, vytvárajú zubný povlak a pri nedostatočnom čistení spôsobujú demineralizáciu skloviny. Zúbok najskôr zbelie, následne sa na ňom vytvoria hnedé škvrny a môže sa začať drobiť a kaziť.

Cumlík

Ak máte vo zvyku namočiť cumlík v niečom sladkom, aby bábätku viac „chutil“, skúste s tým čo najskôr prestať. Cukor priamo pôsobí na kontaktné miesta a doslova vyžiera zubnú sklovinu.

Fľaška

Ďalším nebezpečenstvom je aj popíjanie sladkých nápojov z fľašky. Obzvlášť nevhodné je dieťaťu nechať sladký nápoj neustále po ruke, aby si z neho priebežne pocuckávalo, a tak si v ústach sústavne udržiavalo sladkú chuť. Sladké nápoje je ideálne podávať jednorazovo, riediť a zapíjať vodou, kvôli neutralizácii PH v ústach.

Keksíky

Keksíky pre prvé zúbky. Určite ste si už všimli tieto nápisy na rôznych druhoch sušienok. Nezabudnite si vždy skontrolovať zloženie, budete prekvapení koľko cukru a nevhodných látok obsahujú výrobky odporúčané často už od ukončeného 4. mesiaca či šiesteho mesiaca.

prvé zúbky

Ovocie

Aj ovocie napriek svojej vysokej vitamínovej hodnote v sebe skrýva množstvo cukrov a kyselín. Nezabudnite po jeho konzumácii deťom podať vodu, alebo čaj na neutralizáciu PH v ústach.

Kapsičky

Obrovskému úspechu sa tešia aj kapsičky s ovocnými výživami či termixami. Je ich široká ponuka, sú praktické aj na cesty a deti ich milujú. Dokonca sa predávajú aj také, na domáce plnenie, takže máte obsah pod kontrolou. Nezabúdajte však, že pri konzumácií kašičiek z kapsičiek ide kompletne celá strava cez predné zúbky. Preto sa všetok obsiahnutý cukor aj ostatné látky na nich môžu nepekne podpísať.

Lieky

V neposlednom rade netreba zabúdať na lieky, vitamíny a sirupy. Veľké množstvo z nich obsahuje veľmi vysoké dávky sladidiel a hlavne pri nočnej konzumácii vedia v ústach naozaj narobiť šarapatu. Preto nezabúdajte opäť neutralizovať PH čistou vodou.

Zdieľanie

Je pekné učiť dieťa podeliť sa, ale čo sa týka vecí, ktoré sa vkladajú do úst, treba byť striktný. Žiadne olizovanie lyžičky bábätka pri kŕmení, žiadne požičiavanie si kefky, žiadne pitie z jedného pohárika. Zubný kaz je totiž zapríčinený baktériami, ktoré sa do úst dostanú len z vonkajšieho prostredia. Preto, ak si neželáte ich dieťaťu do úst zaviesť, dbajte na čistotu predmetov, ktoré si vkladá do úst a v žiadnom prípade ich „nekontaminujte“ či už vlastnými slinami alebo slinami detských kamarátov či súrodenca.

A ako vzniku kazu ideálne predchádzať? Naučte piť deti vodu z pohárika. Ideálne po každom jedle a nezabúdajte na poriadne dočisťovanie zúbkov a vyhýbanie sa zbytočným cukrom. Pretože kaz vás môže naozaj z čista jasna prekvapiť aj v priebehu krátkej doby. V prípade, že by sa vám na zúbkoch niečo nezdalo, nečakajte a navštívte kvalitného stomatológa.

A ako vzniku kazu ideálne predchádzať
0 0 hlasov
Hodnotenie článku