Snažíte sa vyhýbať fluóru v zubných pastách, lebo ste sa niekde dočítali, že je škodlivý? Robíte chybu, najmä pri malých deťoch. Prečo je príjem fluóru nevyhnutný, kedy je ho už príliš veľa a čo sa stane, ak nepoužívate zubnú pastu s fluórom? Čítajte.
Kedysi sa deťom zuby fluórovali na prvom stupni základnej školy, kedy sa často o zubnú hygieniu starala školská zubárka. Neskôr sa s týmto „zákrokom“ skoncovalo. Mnohí ľudia sa fluóru začali vyhýbať, pretože sa šírili informácie, že z neho vznikajú škrvny na zuboch a môže dôjsť k predávkovaniu sa fluórom, najmä pri malých deťoch. Je to však skutočne tak?
Základnou úlohou fluóru je zuby mineralizovať. To znamená v zjednodušenom význame, pri použití zubnej pasty s fluórom majú zuby pevnejšiu sklovinu, z ktorej sa nevyplavujú tak jednoducho minerály (súvisí to s odolnosťou zuba na zmenu pH v ústnej dutine). Ak sa to však s fluórom preháňa a okrem zubnej pasty sa používa aj v inej forme, môže byť nebezpečný. U nás je však riziko minimálne – v niektorých krajinách však fluór pridávajú do pitnej vody alebo sa deťom podávajú na základe odporúčaní pediatra fluórované tabletky.
Potrebujú deti fluórovanú zubnú pastu?
Potrebujú. Zubná pasta bez fluóru je totiž iba dezodorant – samotné čistenie totiž vyrieši kefka a pasta je len pre efekt. Ak však obsahuje fluór, zuby spevňuje. Deťom, ktoré ešte nevedia pastu vypľúvať (do 2 – 6 rokov veku) sa odporúča aplikovať na kefku detskú zubnú pastu s obsahom flúoru v množstve veľkom ako je ryžové zrnko. Ak dieťa pastu cielene konzumuje, ráno použite bezfluórovú, večer fluórovú, aby ste mali istotu, že naozaj zbytočne neprijme veľa fluóru. Hoci výrobcovia zubných pást, samozrejme, myslia aj na tento fakt a narozdiel od zubných pást pre dospelých je obsah fluóru v detských pastách maličký.
Kedy nepoužívať zubnú pastu s fluórom?
Ak je dieťa citlivé na fluór, ak používa liečbu s fluoridovými doplnkami alebo prijíma fluór v inej podobe. V tom prípade môžete použiť akúkoľvek zubnú pastu určenú od prvého zuba (pre efekt) alebo nemusíte používať žiadnu. Samotné čistenie zubov totiž je iba v moci kefky (ideálne jednozväzkovej).