Ste v kuchyni začiatočníkom? Nič to! Ak nemáte žiadne skúsenosti a chcete sa pustiť do pečenia, prečítajte si tieto základné rady. Postačia vám na to, aby sa už prvé zoznamovačky s pečením vydarili.
– Krehké, lístkové, kysnuté, piškótové. Štyri základné cestá, z ktorých vyčarujete akékoľvek sladkosti. Prvé dve si môžete kúpiť aj ako kvalitný polotovar. Ak ich doplníte vlastnou plnkou z čerstvých surovín, nie je to až také klamstvo. Ak si vyberiete dobrú značku, koláče z nich chutia naozaj výborne a oplatí sa mať ich v mrazničke aspoň po jednom kuse. Zachraňujú trápne situácie.
– Krehké cesto sa pripravuje zo superstudených surovín. Nemusíte ho piecť zaťažené fazuľou, ako sa píše v mnohých receptoch. Stačí ho dôkladne popichať vidličkou a po upečení ho ešte teplé a mäkké zatlačiť naspäť na dno formy – rado stúpa k nebesám. Nebude superrovné, ale plnka to zamaskuje.
– Kysnuté
cesto a piškótové cesto sa pripravuje zo surovín izbovej teploty.
Preto si vždy všetko pripravte na kuchynskú linku ešte pred
pečením.
– Čajová lyžička je tá väčšia,
kávová lyžička je tá menšia, malinká, čo sa používa k
porcelánu. Jedna čajová lyžička sú asi dve rovné kávové.
– Ak
občas vymeníte práškový cukor za kryštál a opačne, svet sa
nezrúti. Práškového dajte však vždy menej.
–
Ak sa cesto drobí a nemá sa drobiť, dajte to na polhodinu do
chladničky.
– Piškótový korpus sa nemusí robiť z vyšľahaného snehu. Dá sa urobiť aj tak, že žĺtka vymiešate naraz s bielkami. Akurát bude koláč menej nadýchaný.
– Papier na pečenie nepoužívajte pri cheesecaku, krehkom ceste ani pri lineckom pečive. Formu iba vytrite maslom.
– Ako zistíte, že je korpus upečený? Vezmite si špajdľu, zapichnite ju opatrne do stredu korpusu. Ak ju vytiahnete čistú, koláč je upečený. Ak je na nej prilepené tekuté cesto, ešte ho tam pár minút nechajte.
– Šľahačku vyšľaháte iba studenú. Ak začne robiť hrudky, prehnali ste to. Radšej podšľahaná ako prešľahaná!
– Do slaných pokrmov pridajte štipku cukru, do sladkých štipku soli. Je to len detail, ale je to cítiť!