Živý plot sa vracia do módy

Živý plot sa vracia do módy

Z čoho si vypestujete "husté" súkromie?

Živé ploty z tují boli kedysi výsadou najmä radových zástavb. Postupne sa od nich upúšťalo, predovšetkým preto, že síce relatívne rýchlo vyrastú, no po napadnutí chorobou či škodcami čo i len jedného exemplára je katastrofa na svete. Živého plota sa však netreba vzdávať. Stačí si len vybrať vhodnú drevinu.

V udržateľných záhradách, ktoré sa vyznačujú permakultúrnym spôsobom pestovania (bez chémie, bez zbytočných zásahov ako je odburiňovanie), sú živé ploty s obľubou využívané ako predely medzi pozemkami – výborne vyzerá napríklad jedlý živý plot z ríbezlí či malín, ktoré majú navyše ostne, takže sú aj „bezpečnostným“ prvkom.

Pestré ročné obdobia

Stálozelené dreviny, napríklad väčšina ihličnanov, ponúkajú zelený komfort počas celého roka. Nemusíte sa báť, že by vám zrazu každú zimu bolo vidieť do záhrady, pretože váš živý plot zhodí v jeseni ošatenie. Ak však máte radi pestrosť, vyberte si listnatú alternatívu. Napríklad dub lesný sa výborne tvaruje do formy živého plota a na jeseň ponúka farebný ohňostroj. Pri správnej starostlivosti a pravidelnom reze si vypestujete hustý porast, ktorý poskytne dostatok súkromia aj bez listov v zimnom období.

Pestré sú aj svíby (drieň). Oplotenie z krvavočervených konárikov dokáže efektne dotvoriť architektúru záhrady a domu. Myslite však na to, že po reze najkrajšie vyniknú nové prírastky. Plot zo svíbov nikdy nebude pôsobiť tak kompaktne ako napríklad vtáčí zob či tvarovaný krušpán.

Pestré sú aj svíby

Kvitnúce možnosti

Živý plot si môžete vypestovať aj z ruží. V tom prípade však zvoľte adekvátnu oporu – treláž, po ktorej sa ruže môžu šplhať. Postupne rastlina treláž úplne prekryje a vy sa budete tešiť z voňavej záplavy krásnych kvetov. Dobrou voľbou na živý plot je aj orgován. Nezabúdajte však, že kvitne iba niekoľko dní/týždňov, takže po zvyšok roka bude váš živý plot zelený (alebo v zime úplne bez listov).

Kedy rezať?

Na to univerzálna odpoveď neexistuje – vždy postupujte podľa konkrétnej dreviny, ktorú pestujete. Najvšeobecnejší je jarný rez (po odznení najtuhších mrazov), ktorým odstránite staré výhonky a podporíte rast nových.

Najvšeobecnejší je jarný rez

TOP 6: obľúbené dreviny na živé ploty

krušpán

vtáčí zob

bršlen

cezmína

cyprušteky

vavrínovce

Záhradný nábytok na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku