Zelená kúpeľňa

Zelená kúpeľňa

Ktorým izbovkám sa tu bude dariť?

Kúpeľne, najmä v starších bytoch, sú povestné tým, že práve veľa svetla v nich nemáme. Je to logické, architektom bolo jasné, že osprchovať sa dá aj v šere, zatiaľčo na pracovanie alebo stretávanie sa potrebujeme dostatok svetla. Hoci slnečné lúče v kúpeľni nie sú najčastejším hosťom, vlhký vzduch je tam vždyprítomný. Vybrali sme pre vás 5 izboviek, ktoré zbožňujú vlhkosť a sú nenáročné na svetlo, takže sú ako stvorené na to, aby vám skrášlili túto miestnosť.

Vrízea lesklá

Pruhované listy, z ktorých na dlhej stonke vyrastajú kvety pripomínajúce kukuricu. Najčastejšie sú výraznej červenej farby, stretneme sa však aj s oranžovým či žltým súkvetím, v ktorom kvitnú, síce iba krátko, skutočné kvety. Domovom izbovky vrízea je tropické podnebie, takže okrem pobytu v kúpeľni jej môžete občas dopriať aj porosenie. Vrízea si tiež vyžaduje mokrý substrát a vyhovuje jej polotieň.

Papraď

Prirodzeným domovom papradí sú lesy – väčšinou zatienené a vlhké miesta, aj preto je pre ňu kúpeľňa s nedostatkom svetla ideálna. Medzi najvhodnejšie druhy do takejto miestnosti patrí nefrolepka vznešená, ktorá časom v ideálnych podmienkach dokáže poriadne bujnieť. Aj preto jej pripravte priestranné stanovisko – ideálne podstavec, prípadne ju zaveste, pokojne ju občas poroste a pustite na ňu trochu slnečného svetla.

Papraď

Lopatkovec Wallisov

Tejto izbovke môže dlhší pobyt na slnku spôsobiť popáleniny listov, aj preto je pre neho tmavá a vlhká kúpeľňa ideálnym miestom. Lopatkovec Wallisov je skvelý aj dekorácia, keď kvitne, očaria vás biele kvety, ktorých vzniku nezabránia ani horšie svetelné podmienky. Tie vydržia rozkvitnuté približne 1,5 mesiaca. Lopatkovec Wallisov obľubuje vlhký substrát, dajte si však pozor, aby ste to s ním neprehnali a nepremokrili ho. V prípade, že by izbovka mala nedostatok vlahy, spoznáte to vďaka povädnutým listom.

Potosovec zlatý

Ak máte v kúpeľni rúrky z radiátorov, skúste si ich ozdobiť izbovkou – skvelou voľbou je potosovec zlatý. Táto popínavá rastlina je nenáročná, no dokáže dorásť až do dĺžky 10 metrov. I preto odporúčame izbovku pestovať na podstavci či v závesných kvetináčoch. Jej listy sú však jedovaté, ak máte doma deti alebo zvieratá, mali by ste si skrášlenie potosovcom zlatým rozmyslieť.

Svokrin jazyk

V súčasnosti zažíva veľkú renesanciu aj svokrin jazyk, táto izbovka je nielen nenáročná, ale tiež dokáže zo vzduchu v miestnosti odstrániť toxíny – napríklad formaldehyd, oxidy dusíka či benzén. Hoci preferuje skôr suchú pôdu a nebráni sa ani slnečným lúčom, vďaka svojej nenáročnosti zvládne aj dlhší pobyt v kúpeľni. Dajte si však pozor na to, aby ste svokrin jazyk pričasto nepolievali – obzvlášť v tomto vlhkom prostredí.

Svokrin jazyk
Nová kúpelňa na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku