Zbavte sa prachu v domácnosti na dlhší čas

Zbavte sa prachu v domácnosti na dlhší čas

Utieranie prachu je popri vysávaní, umývaní okien a drhnutí kúpeľne s toaletou snáď najotravnejšia činnosť v rámci upratovania. Najhoršie na prachu je to, že aj keď ho utriete, na druhý deň to môžete robiť znovu. Ak máte navyše tmavý nábytok či podlahy, domáceho miláčika alebo klimatizáciu, tak ho vidíte snáď stále všade. Okrem toho, že dobre nevyzerá, neprospieva prach ani nášmu zdraviu. Preto sa boja s ním rozhodne netreba vzdať. Máme pre vás pár užitočných rád, ktoré čistotu bez prachu udržia dlhšie.

Pravidelne a systematicky

Bez pravidelného utierania prachu sa ho bohužiaľ nezbavíme. Preto minimálne jedenkrát za týždeň je vhodné staviť na dôkladnejšie upratovanie. Ak si aspoň raz za týždeň poriadne povysávate a poutierate prach na mokro, tak počas ostatných dní vám už aj postačí občasné letmé prebehnutie rizikových miest prachovkou. Odporúčame veľké upratovanie začať vysávaním, pretože sa pri ňom zvykne prach víriť. Následne postierate prach smerom zhora nadol na mokro (teda začíname – lampy, garniže, rámy okien, obrazov, police až po prízemný nábytok a podlahy).

Vysávajte aj tepujte

Ideálne je minimálne dvakrát do roka staviť aj na hĺbkové čistenie pomocou tepovačov alebo parných prístrojov. Hĺbkové vyčistenie vám okrem pocitu čistoty a sviežosti ohromne zníži počet prachových častíc v domácnosti.

Vysávajte aj tepujte

Na mokro je efektívnejšie ako na sucho

Farebné huňaté prachovky sú viac víriče prachu ako efektívni pomocníci. Síce dobre poslúžia na vymetanie nedostupných škár a ometanie pavučín, ale na poriadne utretie prachu vám väčšiu službu spraví klasická bavlnená navlhčená handrička. Navlhčiť ju je možné čistou vodou prípadne prostriedkom s antistatickými zložkami. Prostriedky však niekedy vedia na nábytku zanechávať mastné škvrny, preto si na jeho výbere dajte záležať a rovnako aj dbajte na odporúčania výrobcu vášho nábytku.

Pravidelne vyčesávajte a čistite svojho miláčika

Snáď okrem rybičiek je každý domáci miláčik „vírič prachu“. Preto sa nezabudnite poriadne starať o jeho kožúšok či perie a pravidelne čistiť tiež ležoviská a toaletu.

Pracholapače

Veľká časť prachu sa k nám dostáva z vonku a následne sa víri naším pohybom po miestnostiach a prúdením vzduchu. Je vhodné na miesta, kadiaľ prúdi vzduch, umiestňovať fyzické zábrany, ktoré zachytávajú prachové častice. Záclony a závesy k oknám, rohože a koberčeky k dverám. Nezabudnite ich pravidelne vysávať, prášiť aj prať. Inak vám urobia skôr medvediu službu a budú zdrojom ďalších prachových častíc v domácnosti.

Čistička vzduchu

Vysoko efektívny pomocník je aj čistička vzduchu. Obzvlášť sa hodí ľuďom trpiacim alergiami na prach či do detských izieb.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku