zázračný mak

Zázračný mak

Toto ste o ňom možno netušili

Často ani nechyrujeme, koľko zdravia sa skrýva aj v tých najobyčajnejších veciach. Kto by to bol povedal, že keď si len tak pochutnáte na makovom koláčiku, tak si môžete pokryť potrebnú dennú porciu vápnika. Nehovoriac o ďalších dôležitých stopových prvkoch a mineráloch.

Najznámejšie druhy maku:

Mak siaty – pestuje sa hlavne na konzumné účely, s fialovým alebo bielym kvetom

Mak turecký – okrasná záhradná rastlina s rôznofarebným kvetom

Mak vlčí – voľne rastúci mak s červeným kvetom

Mak sa využíva od nepamäti, v minulosti sa pestoval tiež ako zdroj ópia. Aj kvôli tomu sa dostala táto úžasná plodina s prekrásnym kvetom na „blacklist“ niektorých krajín, ktoré prísne zakazujú jeho pestovanie na svojich územiach. Našťastie, Slovensko k týmto krajinám nepatrí. Dokonca naši českí susedia sa môžu pochváliť jednou z najväčších svetových produkcii maku a kilometrovými makovými lánmi.

Mak sa pestuje predovšetkým ako olejnina, pochutina a tzv. makovina.

druhy maku


Olejnina

Za studena lisovaný olej z makovíc je mimoriadne zdravý a výrazný svojou chuťou. U nás sa v potravinárstve používa zriedka. Väčšinou ho v gastronómii nájdeme ako ingredienciu v šalátoch, prípadne na dochutenie „zdravých“ pokrmov. Mimoriadne žiadaný je v Nemecku a Francúzsku, kde aj končí väčšina tejto olejnatej produkcie.

Pre jeho vysoký obsah minerálov sa s obľubou využíva aj v kozmetike. Bohato hydratuje pokožku, preto je mimoriadne vhodnou súčasťou krémov a rôznych balzamov.

Lisovaním za tepla, prípadne extrakciou sa získava olej pre chemický priemysel. Využíva sa predovšetkým k výrobe lakov, fermeží, farieb či mydla.

Pochutina

Väčšina makovej produkcie skončí v pekárskom a cukrárskom priemysle. Je to typická slovanská pochúťka okrem buchiet a koláčov mak stále viac začíname stretávať aj v šalátoch, polievkach, ako koreninu, dokonca ho môžeme nájsť už aj v zmrzline.

Makovina

Okrem oleja a semiačok sa z maku spracovávajú aj suché stonky a vymlátené hlavy, poznáme ich pod pojmom makovina. Makovina sa využíva vo farmaceutickom priemysle.

Práve zelené nezrelé stonky a makové hlavy obsahujú problematické látky – alkaloidy: morfín, kodeín, thebaín a papaverín.

Makovina


Lyžička zdravia

Ak si denne doprajeme lyžičku makového oleja, prípadne maku ako takého, môžeme si byť istý, že sme do tela dostali tieto prospešné látky:

vápnik – nevyhnutný pri stavbe kostí a zubov. Dôležitý na zníženie krvného tlaku, cholesterolu a aj ako prevencia proti kŕčom

železo – podstatné pre prenos kyslíka, tvorbu krvného farbiva hemoglobínu a navyše zvyšuje odolnosť voči infekčným chorobám, odstraňuje únavu

meď – zabezpečuje správne vstrebanie železa

zinok – významný pre obnovu buniek, urýchľuje hojenie rán, priaznivo pôsobí na nervovú sústavu, eliminuje telesný zápach, pôsobí proti vypadávaniu vlasov, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a dokonca podporuje tvorbu spermii

fosfor – pomáha rastu a tvorbe kostí, je dôležitý pre správny metabolizmus

mangán– podporuje rast a stav kostí, podporuje správnu tvorbu hormónov

selén – známy antioxidant so silným antikarcinogénnym účinkom, pomáha ochraňovať bunky pred škodlivými voľnými radikálmi

Z vitamínov v ňom nájdeme nepostrádateľné B, C, E a tiež kyselinu pantoténovú a listovú. Dokonca aj zdravé kyseliny omega 3 a 6 si v týchto malých zrniečkach našli svoje miesto.

Táto vyvážená porcia minerálov a vitamínov podporuje uvoľnenie svalstva aj napätia v tele, a samozrejme napomáha vnútornej pohode a dobrému spánku. Nenadarmo bol mak kedysi symbolom hojnosti a bohatstva.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku