Machová guľa oživí obývačku aj kúpeľňu

Vyrobte si kokedamu

Machová guľa oživí obývačku aj kúpeľňu

Viete, čo je to kokedama? Možno ju poznáte pod názvom machová guľa. Ide o spôsob pestovania izbových rastlín v závesných systémoch zo substrátu, japonského ílu, machu a špagátu alebo drôtika, ktorý pochádza z Japonska. Vyrobiť si ju dokážete aj sami doma. Ako na to?

Základom je vhodná zemina. Uprednostnite substrát na bonsaje, ktorý má jemnú štruktúru. Aby vydržal dlhšie vlhký a rastlina nevysychala, môžete ho zmiešať hydrogélom (špeciálny prípravok, ktorý viaže vodu a postupne ju uvoľňuje podľa potrieb rastliny).

Čo v kokedame pestovať?

Ideálne sú rastliny, ktoré nevyžadujú príliš ľahkú a vzdušnú zeminu. Vhodné sú napríklad paprade, lopatkovec, potosovec či brečtan. Pri správnej starostlivosti v nej môžete pestovať aj miniorchideu. Krátkodobú radosť vám urobia tiež jarné cibuľoviny (napríklad snežienka na fotografií).

Potrebujete:

1 balíček substrátu určeného na pestovanie bonsajov obohateného o hydrogél

1 plát machového koberca s rozmermi cca 20 x 20 centimetrov

menšiu rastlinku

rozprašovač s odstátou/prevarenou vodou

prírodný špagát

1 hárok novinového papiera

TEMPOtip:

Mach nájdete rásť v záhrade na tienistom mieste pod hustými kríkmi, v radovej zástavbe medzi dvoma domami, kam nikdy nezavíta slnko, ale aj v priemyselnej zóne, napríklad pod mostami či na krytých parkoviskách. Ideálne je, ak využijete prírodný materiál priamo z takýchto miest a nenosíte si suveníry z lesov a lúk.

Ako na to:

1. Ostrým dlhším nožom odoberte mach aj s podkladom, na ktorom rastie – ideálne s tenkou vrstvou zeminy prerastenej korienkami. Následne ho opatrne zbavte kamienkov a iných nečistôt.

2. Machový koberec opatrne navlhčite rozprašovačom. Rozprestrite si ho na mierne navlhčený novinový papier, aby rýchlo nevyschol.

3. Substrát vysypte do misky, prilejte trochu vody a rukami vypracujte hustejšie „cesto“. Dostatočne lepkavú zmes, aby po stlačení držala v kope. Vytvarujte z neho guľu a pomocou prsta v nej vyhĺbte jamku.

4. Rastlinu opatrne vyberte z pôvodného substrátu, korienky očistite a vložte ju do vyhĺbenej jamky. Oboma rukami guľku dôkladne postláčajte, aby bonsajový substrát korene dôkladne obalil.

5. Guľu zabaľte do machového plátu, zvyšky orežte a pevne omotajte špagátom.

6. Hotovú kokedamu postriekajte rozprašovačom.

Ako sa o kokedamu starať?

Každý druhý deň guľu dôkladne postriekajte vodou pomocou rozprašovača. Raz do mesiaca ju postavte do naplneného umývadla s kvapkou tekutého hnojiva na izbovky, nechajte nasiaknuť vodou a následne úplne odkvapkať. Rastlinu o rok presaďte do väčšej kokedamy, ideálne v skorom jarnom období.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku