Vyrobte si domáci repelent

Vyrobte si domáci repelent

Domáci repelent sa vždy zíde. Dotieravý hmyz sa už pomaly prebúdza, preto je najvyšší čas sa naň poriadne prichystať. Samozrejme, vždy je možnosť siahnuť po repelentoch z obchodu. Tie však často obsahujú množstvo chemikálií. Domáci repelent síce nie je až taký účinný ako silné chemické repelenty, je však podstatne menej zaťažujúci pre naše zdravie a pokožku.

Niektoré silné repelenty najčastejšie s obsahom látky DEET a ICARIDIN sú napriek svojim pomerne dlhodobým účinkom nevhodné na použitie pre deti a tehotné ženy. Do kontaktu by s nimi nemali prísť ani domáce zvieratá a neodporúča sa po ich použití kúpať v prírodných vodách kvôli kontaminácii a škodeniu citlivým organizmom (ryby, mloky…).

Domáci repelent

Jednou z hlavných výhod domáceho repelentu je jeho prirodzenosť a dobrá znášanlivosť. Neobsahuje žiadne konzervanty ani ďalšie syntetické chemické látky. Môžete si vyrobiť repelent na báze alkoholu, oleja či len rastlinný výluh. Nevýhodou domáceho repelentu je jeho prchavosť a kratší ochranný účinok, preto ho odporúčame vyrobiť si viac a opakovane ho používať (minimálne každé dve hodiny).

Bylinky

Na výrobu domáceho repelentu budeme potrebovať bylinky – prípade esenciálne oleje z nich. Výborné odpudivé účinky majú levanduľa, rozmarín, citronela, klinček, eukalyptus, čajovník, pepermint, škorica.

Na výrobu domáceho repelentu budeme potrebovať bylinky

Univerzálny repelent

Potrebujeme:

2 polievkové lyžice sušeného rozmarínu alebo 2 halúzky čerstvého

1 polievkovú lyžica klinčekov

150 ml prevarenej vody

esenciálne prípadne aromatické oleje – levanduľa, citronela, eukalyptus, čajovník (nemusia byť všetky, ideálne ak bude aspoň citronela).

rozmarín

Postup:

Vodu privedieme do varu a rozmarín s klinčekom v nej necháme vylúhovať minimálne 1 hodinu. Pre silnejší výluh môžeme nechať zmes postáť celú noc. Následne scedíme a pridáme 10 kvapiek oleja, ak máme k dispozícii viac druhov pokojne ich zmiešajte. V tom prípade stačí z každého po 5 kvapiek. Hotový repelent nalejeme do fľaštičky s rozprašovačom a pred použitím vždy pretrepeme. Tento repelent je vhodný aj pre deti a zvieratá. Dajte však pozor, aby sa im pri striekaní nedostal do očí.

Repelent s jablčným octom

Potrebujeme:

200 ml prevarenej vody

100 ml jablčného octu

30 kvapiek esenciálneho/aromatického oleja – levanduľa, citronela,…

Postup:

Ingrediencie dáme do nádobky z rozprašovačom pretrepeme a môžeme hneď použiť.

Repelent s olejom alebo alkoholom

Potrebujeme:

50 ml alkoholu/oleja

30-50 kvapiek esenciálneho/aromatického oleja

Postup:

Olej/alkohol zmiešame s esenciálnymi olejmi a máme hotovo. Do tohto typu repelentu v žiadnom prípade neprimiešavajte vodu. Esenciálne oleje by mali tvoriť maximálne 10% emulzie. Oleje na výrobu repelentu používame také, ktoré nedráždia pokožku – olivový, mandľový, sójový. Vhodný alkohol je lieh prípadne vodka.

 Repelent s olejom

TEMPOtip:

Domáce repelenty je vhodné používať viac menej na pokožku, aby ste si neznehodnotili šatstvo. Ideálne je pokožku chrániť pred slnečným žiarením.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku