Stačí pár letných dní a vaša záhrada sa premení na vyprahnutú púšť? Nestačí ju len pravidelne zalievať, rastlinám musíte vytvoriť vhodné podmienky, aby s vodou dokázali hospodáriť tak, aby bola spokojná flóra aj vy sami. Čo teda robiť a čo nerobiť?
Ušetrite vodu v záhrade
Ak nemáte možnosť zalievať úžitkovou vodou, nemáte kam ani postaviť nádobu na zber dažďovej vody z odkvapu, pomôžte si, ako viete – ak hlásia dážď či búrku, postavte pod odkvap starú detskú vaničku či vedro, vedrá rozostavajte aj po záhrade – pokojne aj medzi hriadky, aspoň ušetríte svoj chrbát pri ich prenášaní. Nezalievajte zbytočne pitnou vodou, ak nemusíte, je to plytvanie a navyše si zbytočne vyhadzujete aj peniaze z vrecka.
Vykašlite sa na burinu
Krásna záhrada ako vystrihnutá z katalógu už nie je tá, v ktorej je do posledného stebielka vytrhaná burina. Práve naopak. Burina, ktorá úžitkovým rastlinám neodoberá živiny (teda napr. pôdopokryvné nenáročné byliny, plazivé a ťahavé druhy, ktoré pokrývajú veľké plochy a korene majú zapustené ďalej od úžitkovej hriadky) je pri pestovaní a ekonomickom a ekologickom hospodárení s vodou užitočná. Porast totiž chráni pôdu pred prehrievaním a tým pádom aj pred zbytočným výparom.
Skalka odolá horúčavám
Ak máte záhradu orientovanú na juh a netieni jej prirodzene žiaden strom či stavba, skúste vysadiť skalničky, ktoré odolajú naozaj extrémnym podmienkam a nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, dokonca ani zalievanie. V žiadnom prípade nenechávajte odhalenú pôdu (bez vegetácie). Už aj samotný trávnik udrží viac vlhkosti. Vhodnejší ako trávniková monokultúra je však lúčny porast. Vysiata kvetinová lúka sa postará sama o seba a ešte aj priláka užitočný hmyz. Nemusíte si robiť starosti s kosením, vyzerá totiž výborne aj s dlhším zostrihom. A práve ten je vhodný – nízko skosený trávnik je totiž náchylný na preschnutie, spálenie a znehodnotenie.
Rastliny vhodné do skalky:
flox, skalná ruža, gypsomila, stredomorské byliny (okrem bazalky, tá potrebuje vlahu), campanula, delosperma, rozchodník, levanduľa…