Horúčka a teplota u detí

Horúčka a teplota u detí

Kedy podať lieky a kedy je vhodnejší zábal?

Zvýšená teplota či horúčka je u detí častým sprievodcom chorôb, viróz, ale aj obyčajného diskomfortu napr. z rastu zúbkov. Nebezpečná je pri malých bábätkách do troch mesiacov a v prípade, že sú pridružené iné symptómy, ktoré môžu signalizovať závažnejšie ochorenie. Ako a kedy znižovať teplotu u detí a kedy vyhľadať lekára?

Rodičov malých detí často vystraší vysoká teplota dieťaťa, najmä v prípade, že je choré prvýkrát. Horúčka často atakuje aj 39 – 40 stupňov, kolíše prvých 24 hodín, následne sa začína stav zlepšovať a na tretí deň zase vybehne. Je to bežné a netreba robiť paniku. Dieťaťu však treba pomôcť – doplniť tekutiny, dopriať mu príjemné miesto na oddych/nenáročnú hru, často vetrať a pohodlne obliecť.

Kedy znižovať deťom teplotu?

Teplotu u detí treba zrážať v prípade, že vystúpi nad 38 stupňov, u menších dojčiat nad 37,5. Pri deťoch do troch mesiacov treba riešiť každú teplotu nad 37,5 s pediatrom – môže ísť o skrytú infekciu.

Deťom podávame lieky v množstve určenom podľa návodu (ibuprofen alebo paracetamol v sirupe alebo v čípkoch (ak zvracajú). Riadime sa vekom a kilogramami. Ak dieťa nedosahuje vek/kilogrami pre dané množstvo lieku, volíme vždy menšiu dávku, pri ktorej spĺňa oba parametre.

Teplota by mala po 30 – 60 minútach po podaní lieku klesať. Ak neklesá, doplníme tekutiny (aby liek zaberal, dieťa musí byť hydratované), skontrolujeme chodidlá a dlane – ak sú horúce, dieťaťu doprajeme zábal. Zavinieme ho do vlhkej plachty namočenej do vlažnej vody (dôkladne vyžmýkanej) a prekryjeme dekou. Po pár minútach dieťa odbalíme a oblečieme do suchého pyžamka, zakryjeme ľahkou dekou. Dieťa sa nesmie pri/po zábale triasť od zimy. Zábal zaručene pomôže zraziť teplotu.

Kedy znižovať deťom teplotu

POZOR!

Dieťa nikdy nenechávame vypotiť! Musí mať ľahké oblečenie, byť prikryté ľahkou dekou a v miestnosti často vetrať. Vypotenie by mohlo spôsobiť nebezpečnú dehydratáciu a prehriatie organizmu, ktoré by mohlo byť až fatálne! Horúčka sama o sebe je veľkou záťažou na kardiovaskulárny systém.

Kedy ísť na pohotovosť s teplotou?

Ak vaše dieťa bolí hlava, má horúčku a zvracia, vyhľadajte lekára. Tiež v prípade, že je spavé alebo sa správa inak (letargické) aj po odoznení teploty, prípadne má na koži krvavé/červené fľaky, odmieta piť a málo močí, prípadne ak po 24 – 30 hodinách od nástupu teploty neprišli žiadne ďalšie príznaky infekcie (napr. kašeľ, nádcha, hnačka) – v tom prípade môže ísť napr. o zápal močových ciest alebo obličiek, ktorý sa u detí diagnostikuje iba z moču a nemusí sa prejavovať nijako inak, len teplotou.

Nezabúdajte, že teplota je pomocník. Má za úlohu zmobilizovať imunitný systém a vyslať bielym krvinkám signál, aby vyhľadali a zneškodnili nepriateľa – infekciu. Preto ju neznižujte okamžite, úplne a prirýchlo – to nie je prospešný stav pre telo, práve naopak, môže viesť napr. k febrilným kŕčom. Tie však môžu vzniknúť aj v prípade, že príliš vysokú horúčku neriešite. Preto sa vždy pre istotu poraďte s pediatrom, ktorému dôverujete.

Kedy ísť na pohotovosť s teplotou
0 0 hlasov
Hodnotenie článku