ako pri pečení torty dosiahnuť korpus nadýchaný ako obláčik

Vyhadzovať kartóny z vajíčok?

Skúste im dopriať druhý život

Vajíčka sú jednou z najbežnejších surovín, ktorá nechýba azda v žiadnej chladničke. Vo väčšine prípadov sú balené v kartónových obaloch. Ako však naložiť s týmito obalmi? Patria do kontajneru na papier, alebo do komunálneho odpadu? A čo by sa stalo, keby sme ich dali do kompostu rovnako ako škrupiny z vajíčok?

Patria kartónové obaly na vajíčka do kontajnera s papierom?

Často sa stretávame, že v kontajneri na papier nájdeme kartónové obaly z vajíčok. Patria tam však? V minulosti sa hovorilo o tom, že tieto obaly do triedeného zberu nepatria, rovnako ako rolky z toaletného papiera. Dôvod bol pomerne jednoduchý: tieto obaly disponujú príliš krátkymi vláknami, ktoré stroje nedokázali spracovať.

Dnes, po nástupe rozšírenej zodpovednosti výrobcov, je však možné separovať aj rolky, aj papierové obaly z vajíčok. Je tu však jedna podmienka: nesmú byť vlhké ani zamastené, v opačnom prípade by mohli znehodnotiť zvyšný papier. Ani teraz však papierové obaly na vajíčka nebudú recyklované, budú však zhodnotené inak: napríklad energeticky. Najlepším riešením, ako využiť obaly z vajíčok, je vdýchnuť im nový život. Ako? Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov.

10 spôsobov, ako využiť kartónové obaly z vajíčok

Aby ste obaly z vajíčok nemuseli vyhadzovať, pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako im vdýchnuť nový život.

Najlepším riešením je obal z vajec použiť znovu

Najlepším riešením, ako naložiť s obalmi z vajíčok, je použiť ich na rovnaký účel, na ktorý boli vyrobené. Teda na ochranu vajec. Chová vaša babka, suseda, kolega, kamarát či teta sliepky? Obaly z vajíčok sú veľmi žiadaným tovarom medzi chovateľmi hydiny. Ak budete ich pravidelným dodávateľom, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám zopár obalov aj vráti – naplnených domácimi vajíčkami. Za tú praženicu z nich to rozhodne stojí.

V obaloch z vajíčok môžete pestovať

Ak patríte medzi pestovateľov, či už mikrobyliniek, alebo napríklad rajčín, máme pre vás dobré správy: obaly z vajíčok dokážete využiť aj pri tejto aktivite. Stačí kartón naplniť zeminou a nasiať do nej semená. Menším bylinkám nebude vôbec prekážať, že tieto obaly sú pomerne plytké. Rovnako v obaloch z vajíčok môžete vypestovať aj priesady. Keď sa vám začne zdať, že tento „črepník“ je pre rastlinu primalý, jednoducho ju presadíte.

Vyrobte si z nich dekoráciu na črepníky

Vnútro obalov z vajíčok má atypický tvar. Prečo ho nevyužiť aj pri domácej dekorácií? Skúste si týmto materiálom ozdobiť napríklad črepníky – kartóny si nastriháte a prilepíte tavnou pištoľou. Okrem toho, že rastliny v nich získajú podmienky pre lepšiu termoreguláciu, vy získate originálny doplnok. Pokojne to však môžu byť i vázy. Neváhajte zapojiť do tvorivého procesu aj farbičky a pokojne i deti.

Obaly z vajíčok môžete aj kompostovať

Ak sa vám nechce práve vymýšľať či tvoriť, obaly z vajíčok môžete dať aj do kompostu. Skvelou voľbou je napríklad vermikompostér s kalifornskými dážďovkami, kde práve tento kartón poslúži ako skvelý podklad. Pokojne ho však môžete aj so škrupinami hodiť do obyčajného kompostu, kde sa oň príroda rovnako dobre postará.

Skladujte v nich krehké veci

Obaly vajíčok slúžia na to, aby ochránili krehkú škrupinu. Na tento účel sú stvorené, prečo teda nepokračovať v tomto poslaní? Máte veľkonočné kraslice a pri vyťahovaní sa vám pravidelne jedna, dve rozbijú? Vyskúšajte ich uložiť do tohto obalu. Alebo sem umiestnite menšie vianočné gule. O dokonalú ochranu budú mať postarané.

Obaly z vajíčok ako skvelý materiál na tvorivú dielňu

Krokodíl, snehuliak, tučniak, vesmírna loď, domček, čokoľvek. Obaly z vajíčok sú skvelým materiálom na tvorivú dielňu s deťmi. Dokážete z nich prakticky vyrobiť čokoľvek. Popustite uzdu svojej fantázii alebo to úplne nechajte na ratolesť a vyrobte si vlastné umelecké dielo.

A keď máte obalov z vajíčok naozaj veľa

Keď máte obalov z vajíčok desiatky, čo keby ste skúsili z nich vytvoriť vskutku majestátne dielo? Napríklad – vianočný stromček. Kartóny namaľujte nazeleno, vytvorte drevenú konštrukciu a postupne na ňu pripevňujte obaly od vajec. Možno budete prekvapený, ako skvelo takýto vianočný stromček vyzerá.

Obaly z vajíčok ako skvelý materiál na tvorivú dielňu

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Športujte spoločne s deťmi
Buďte dobrým vzorom