Vybudujte si jazierko v záhrade

Vybudujte si jazierko v záhrade

Teraz je ten správny čas

Ak sa chcete v lete tešiť z krásneho jazierka, teraz je ten správny čas na jeho realizáciu – vyberte miesto, zvážte finančné možnosti, prípadne oslovte odborníka a pustite sa do práce.

Čím je jazierko väčšie, tým jednoduchšia je starostlivosť oň, hoci to znie paradoxne. Väčšie jazierko si samo lepšie ustriehne tzv. biologickú rovnováhu. Kým v malom jazierku sa vám rýchlo prehreje voda, čo nahráva výskytu rias a siníc, väčšie jazierko, najmä ak ho doplníte vhodnou faunou a flórou, dokáže fungovať ako samostatný ekosystém. Zvážte preto, aké máte priestorové možnosti a doprajte jazierku naozaj štedrý priestor.

Vhodné stanovište

Opadané listy zo stromov či ihličie znečisťujú vodnú hladinu, najmä v jesennom období, čo zvyšuje náročnosť na údržbu. Zároveň by jazierko nemalo byť celý deň v tieni, ale ani na plnom slnku, kde sa voda prehrieva (pre výskyt už spomínaných rias a siníc). Vyberajte preto polotieň.

TEMPOtipy:

  • Jazierko potrebuje denne 4 až 6 hodín slnečného žiarenia (v letnom období, logicky, viac, v zimnom menej)
  • Vhodné je mať ho blízko domu, nielen kvôli peknému výhľadu, ale aj z praktického hľadiska – potrebuje prívod vody a elektriny.
Jazierko potrebuje denne 4 až 6 hodín slnečného žiarenia

Typy jazierok

Vyberať si môžete z fóliovaného, plastového (teda vopred vyliatej formy), betónového, prípadne rôznych druhov biobazénov a prírodných jazierok, ktoré vám však zhotoví firma alebo iný odborník. Najrýchlejším a najlacnejším riešením sú prvé dve možnosti.

Pri fóliovaných jazierkach sa najčastejšie používajú PVC fólie, ktoré majú aj ďalšiu výhodu okrem nízkej ceny – dajú sa ľahko opraviť. Drahšie sú fólie zo syntetického kaučuku, ktoré však majú životnosť niekoľko desiatok rokov a sú šetrné k prírode – neuvoľňujú žiadne nebezpečné chemické látky, ktoré by ohrozovali spodnú vodu alebo ryby žijúce v jazere.

Ak máte malý priestor, prípadne si netrúfate na fóliové jazierko, alebo chcete mať jazierko naozaj pravidelných tvarov, investujte do plastovej formy, ktorú stačí vsadiť do zeme. Rozmery takýchto jazierok sú rôzne, rovnako aj objem vody – od sto litrov po stovky litrov – dôležitá však je opäť správna starostlivosť. Majú rôzne hĺbkové zóny, vďaka ktorým ich môžete vysadiť naozaj pestro a hlavne, pohodlne.

Typy jazierok

Jazierko na balkón

Dnes už nájdete aj širokú ponuku rôznych minijazierok, nádob a lavórov, ktoré môžete použiť aj v ultramalom priestore, napríklad na balkóne alebo terase. Vždy však myslite, že takéto jazierko bude treba dôkladne zazimovať a ešte dôkladnejšie sa oň starať.

Záhradný nábytok na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku