Kožená sedačka či posteľ je krásny dominantný kus nábytku. Aby ním ostala čo najdlhšie, je vhodné sa o ňu dobre starať. Koža je úžasný prírodný materiál, ktorý okrem pohodlnosti, príjemna a prispôsobivosti, má aj svoje nároky. Síce je na jednej strane mimoriadne odolná, sú faktory, na ktoré je citlivá a neznáša ich až tak dobre.
Umiestnenie
Určite máte pre svoj kožený klenot už miesto vymyslené. Ak ste sa však rozhodli pre kožu, určite dobre zvážte jej umiestnenie aj na základe ďalších faktorov. Koža totiž potrebuje optimálne podmienky, či už ide o svetelné, tepelné alebo vlhkosť vzduchu. Pretože ide o prírodný materiál, prílišné teplo ju môže vysušiť a na koži ľahko vzniknú praskliny a ďalšie poškodenia. Kožené sedačky a postele preto nie je vhodné umiestňovať príliš blízko zdrojom tepla ako sú napríklad radiátor, krb, kachle a podobne.
Ani vo vlhkom prostredí sa koža necíti extra komfortne. Ľahko môže napučať, z vyzrážanej vody sa na nej môžu začať tvoriť fľaky. Dokonca môže začať plesnieť. Preto je dobré priestor, kde máme kožený solitér dobre vetrať a neumiestňovať ho na miesta, kde sa prirodzene vyskytuje zvýšená vlhkosť ako napríklad kúpeľňa či terasa.
Koženým nábytkom neprospieva ani priame slnko. Pomerne rýchlo na ňom dokážu zmeniť odtieň, prípadne ak sa miesto ešte aj nahrieva znovu môže dôjsť k vysušeniu a praskaniu kože. Preto sa snažte zabrániť dopadu priameho slnka na kožu. Ak nie je iná možnosť a nábytok sa nachádza v tesnej blízkosti okien, snažte sa priame slnko aspoň tlmiť závesmi a záclonami.
Starostlivosť
Kožený nábytok je pomerne nenáročný na starostlivosť. Za bežných okolností ho stačí len utrieť od prachu, prípadne prebehnúť jemne vlhkou handričkou a máte vystarané. Treba však dávať pozor na väčšie znečistenie a odery, pretože vedia na koži zanechať nepekné „jazvy.“ Preto je vhodné kožu z času na čas impregnovať, ideálne aspoň jedenkrát do roka.
Na impregnáciu jednoznačne používajte prostriedok na to určený, najlepšie aj odporúčaný od predajcu. Lacné prostriedky dostupné v bežných obchodoch niekedy dokážu narobiť viac škody ako osohu. Na kožený nábytok neklaďte teplé a vlhké predmety, časopisy, noviny či iné materiály, ktoré ho mohli poškodiť svojou farbou. Pri kožených sedačkách buďte obzvlášť na pozore pred farebnými tkaninami – rifle či iné farbené šatstvo sa vie na sedačkách nepekne podpísať a pomerne náročne sa farba z kože odstraňuje.
Pred mechanickým poškodením dokáže kožu ochrániť jemná tkanina. Aj keď sa na kožený nábytok rôzne deky neodporúčajú, z času na čas, ak vašu sedačku čaká „väčšia záťaž“ napríklad viacero hostí počas letného dňa, je na mieste po nich siahnuť. Vysedeniu a vyťahaniu kože sa snažte predchádzať rovnomerným zaťažovaním.
Čistenie
Pri znečistení kože sa snažte nečistotu odstrániť čím skôr, aby sa nestihla poriadne vpiť. Aj čistá voda, ak sa ihneď neodstráni, vie zanechať nepekné vyblednuté miesta. Nečistotu odstránime vlažnou vodou a jemnými pohybmi. Miesto následne vysušíme. Ak je znečistenie horšie, siahnite vždy len po odporúčaných prípravkoch a rovnako jemne s nimi aj zaobchádzajte, aby ste kožu nevydrali. Klasické recepty ako ocot, soľ a sóda bikarbóna sa absolútne neodporúčajú. V prípade, že je znečistenie rozsiahle a nedarí sa vám ho jemne odstrániť, obráťte sa radšej na odborníka – najlepšie odporúčaného predajcom. Predsa len vás vyjde vyčistenie či poradenstvo lacnejšie ako nová sedačka.
TEMPOtip: Impregnácie a čistiace prostriedky ešte pred použitím vyskúšajte na nenápadnom mieste nábytku, ideálne zo zadnej časti. Predsa len, koža je prírodný materiál a niektoré reakcie sú ťažšie predvídateľné a aj na odporúčaný prostriedok nemusí dobre zareagovať.