Ako správne skladovať potraviny

Ako správne skladovať potraviny

Ak chcete aby vaše potraviny vydržali čo najdlhšie a najchutnejšie, je dobré vedieť ich správne skladovať. Každý typ potraviny má totiž v obľube iný typ teploty a vlhkosti, čo sú základné faktory, ktoré vplývajú na kazovosť potravín.

Potraviny najčastejšie skladujeme v chladničke, špajzy či komore, v pivnici a voľne, napríklad v kuchyni. Ktoré druhy patria kam?

Skladovanie v chladničke a mrazničke

Nie každý tuší, že chladnička má vo svojich rôznych častiach aj rôznu teplotu. V spodnej časti sa teplota pohybuje väčšinou od 0 – 4 stupne Celzia, preto je ideálne do jej spodnej časti ukladať čerstvé mäso, ryby a ďalšie rýchlo kaziace sa potraviny. Box v spodnej časti chladničky je optimálne využívať na ovocie a zeleninu, ktoré má tiež sklony ku kazivosti.

Aby vám zelenina a ovocie od seba nenabrali pachy, je dobré ich uskladňovať v oddelených nádobách. Stredné pozície chladničky mávajú teplotný rozsah od 4 – 6 stupňov Celzia. Táto teplota je vhodná mliečne výrobky, syry, maslo, tepelne mierne opracované mäso (párky, salámy, šunky…) či zákusky. V najvrchnejšej časti je teplota najvyššia cca 7 – 8 stupňov Celzia, preto je určená na odkladanie tepelne spracovaných potravín a pokrmov.

Aj dvere na chladničke majú svoju teplotnú postupnosť, najnižšie pozície s najnižšou teplotou sú vhodné pre nápoje, dokonca aj otvorené. Stredné pozície slúžia na otvorené zaváraniny a pochutiny (horčice, kompóty, kečupy či dresingy). Vrchná časť je ideálna pre vajcia a maslo. Uskladňovanie potravín v mrazničke tiež funguje na princípe od dola hore, s tým že dole je teplota najnižšia. Preto v spodných častiach si vyhraďte miesto pre mrazené mäso a ryby, stredná časť je vhodná pre zamrazenie hotových jedál a najvrchnejšie pozície pre ovocie, zeleninu či nanuky. Obzvlášť v mrazničke dbajte na dobré zabalenie potravín, aby ste predišli znehodnoteniu ostatnými pachmi.

 Skladovanie v chladničke

Skladovanie v komore, špajzy a pivnici

Teplota v komore a pivnici by sa mala pohybovať cca do 10 stupňov Celzia. Temné, suché a chladné prostredie je optimálne na uskladnenie opracovaných salám, údených klobás, zaváranín, vína, sušených plodín a ovocia, dokonca aj niektorých druhov čerstvého ovocia a zeleniny ako napríklad zemiaky, cvikla, papriky, hríby, zázvor, ananás, melón či jablká a hrušky.

Skladovanie pri izbovej teplote

Izbová teplota sa počíta teplota nad 10 stupňov Celzia. Je vhodná na uskladnenie plechoviek, zaváranín, suchých a sušených potravín – cestoviny, vločky, sušené ovocie… Z ovocia izbová teplota prospieva banánom, ananásu, mangu, papáji, broskyniam, citrusom a na krátku dobu aj jablkám a hruškám.

Zo zeleniny nemusíte nikam schovávať cuketu, paradajky, tekvicu, baklažán či zázvor. Navyše bude mať ovocie a zelenina z kuchyne plnšiu a lepšiu chuť.

 Skladovanie pri izbovej teplote
0 0 hlasov
Hodnotenie článku