kedy môžete susedovi orezať konáre na strome

Viete, kedy môžete susedovi orezať konáre na strome?

Susedské vzťahy sú kapitola sama o sebe. Niekedy sú nám tí najbližší susedia vzdialení – nevieme si k nim nájsť cestu, komplikujeme si život nevhodným parkovaním či práve spomínaným zasahovaním vegetácie nad pozemok. Kedy máte právo orezať susedovi strom, ktorý vám robí škody alebo neporiadok na záhrade?

Medziľudské vzťahy treba budovať s trpezlivosťou a láskavosťou. Občas je však zdravý rozum prikrátky a musíte sa uchýliť k razantnejším riešeniam. Ak máte problémového suseda, ktorý vám znepríjemňuje život na záhrade napríklad bujnou vegetáciou zasahujúcou nad váš pozemok, zápachom, skládkovaním či chovom hlučných zvierat, je to často beh na dlhé trate. Čo robiť v prípade, že vám konáre z jeho stromu zasahujú nad pozemok?

1. Slovná výzva

Najskôr suseda slovne požiadajte, aby konáre zasahujúce nad váš pozemok odstránil. Základom je však počkať na vhodné obdobie na rez (mimo vegetačnej doby). Takže ak vám prekáža, že vám popadané višne či orechy znečisťujú chodník, aktuálne nemáte na výber a musíte čakať do zimy, kedy bude vhodné obdobie na rez.

2. Písomná výzva

Ak je sused hrubý, nekomunikuje, vložte mu do schránky písomnú výzvu – ideálne mu ju však pošlite poštou s podacím lístkom (doporučene), aby ste mali doklad o tom, že z vašej strany komunikácia bola.

3. Orezanie na vlastnú päsť

Keďže sa na susedské vzťahy vzťahuje občiansky zákonník, máte právo chrániť svoj majetok aj tak, že konáre ohrozujúce bezpečnosť či spôsobujúce škody na vašom pozemku či majetku môžete odstrániť aj sami. Musíte však dodržať nasledovné pravidlá:

– zabezpečiť odborný rez v čo najšetrnejšej miere, aby ste neohrozili strom

– rezať mimo vegetačného obdobia

– ideálne si zdokumentovať stav PRED a PO

4. Akútna výnimka

Ak príde silná búrka a konáre poláme, prípadne je naozaj ohrozený váš život či majetok a nemôžete čakať niekoľko mesiacov, kým príde zima, požiadajte o pomoc obecný úrad, prípadne správcu záhradkárskej oblasti, ak nejde o záhradu priamo v obci.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku