Šípkový čaj je v hotová delikatesa. Výborne chutí dokonca aj neochutený, no s citrónom a medom je navyše obrovským dopingom pre zdravie. Práve v týchto dňoch je naň ideálna príležitosť. Viete, ako si ho pripraviť tak, aby bol najlahodnejší?
Šípkový čaj prirodzene neobsahuje žiaden kofeín, preto je mimoriadne vhodný k celodennému popíjaniu počas chrípkových epidémií (nie však dlhšie ako týždeň bez prestávky). Šípky si môžete nazbierať aj sami, rastú skutočne takmer všade. Na zber si však vyberte miesto, ktoré nie je príliš znečistené smogom či prachom, prípadne zvyškami postrekov od poľa. A stihnite to do mrazov! Na to, aby ste zo šípok získali pri sušení všetky cenné látky, sa vyplatí používať takýto postup:
1. Čerstvé šípky v jednej vrstve rozprestrite na plech a pomaličky sušte v rúre. Teplota nikdy nesmie presiahnuť 60 stupňov. Dvierka pravidelne otvárajte (ak ich nemôžete nechať priotvorené, napríklad, keď máte malé deti), aby mohla unikať para.
2. Šípky pravidelne kontrolujte, nesmú sa pripáliť. Prehrabávajte ich drevenou špachtľou a sem-tam vyskúšajte, či už nie sú usušené – zistíte to jednoducho. Jeden plod stlačte prstami, ak je dostatočne krehký a rozláme sa na malé kúsky, šípky sú usušené. Ak je ešte „gumový“, šípky ešte potrebujú čas.
3. Po usušení každý plod stlačte prstami, aby praskol, prípadne ich jemne podrvte v mažiari. Skladujte na tmavom, nie vlhkom mieste, ideálne v dobre uzatvorenom sklenenom pohári. Dôkladne vysušené šípky zbavené nečistôt vám nezačnú plesnieť, pokojne vydržia aj niekoľko rokov.
Ako variť šípkový čaj?
1. Ak chcete šípkový čaj na večeru, začnite s prípravou už ráno. Hrsť sušených plodov zalejte studenou vodou a nechajte odpočívať v hrnci do večera.
2. Pred servírovaním vodu so šípkami priveďte do bodu varu, varte 2 minúty a odstavte.
3. Pomocou sitka vyberte po 15 minútach plody. Čaj ochuťte citrónom, medom a podávajte.
Prečo piť šípkový čaj v zime?
Je skvelou podporou imunity v čase chrípkových epidémií. Priaznivo pôsobí aj na obličky a močové ústrojenstvo. Keďže neobsahuje kofeín ani iné látky ovplyvňujúce nervovú sústavu, je vhodným nápojom aj pre malé deti. Tehotné ženy by sa o jeho užívaní mali poradiť so svojím lekárom, keďže ovplyvňuje vylučovanie. Dojčiace ženy môžu čaj piť, avšak nie dlhodobo – platí to tak pri všetkých druhoch povolených byliniek, aby sa v tele nehromadili konkrétne látky.