poznáte propolis?

Včelí zázrak – poznáte propolis?

Máloktorá prírodná látka je tak univerzálne liečivá ako práve propolis. Tento včelí zázrak, ktorým si včely chránia svoje príbytky pred plesňami a parazitmi, sa už po tisícročia využíva aj v medicíne. Poznáte jeho využitie?

Propolis je vzácna zmes živíc, voskov, peľu, esenciálnych olejov a antioxidantov. Jeho zloženie je unikátne pre každý jeden úľ, teritórium aj ročné obdobie. Preto sa môže stať, že práve rôzne druhy propolisu dosahujú výborné liečivé účinky na rôzne druhy problémov. Najznámejšie sú protizápalové a hojivé účinky propolisu. Pomáha však aj pri boji s plesňami, hubami, baktériami, vírusmi a dokonca aj jemne utlmuje bolesť. Práve preto ho niektorí považujú za prírodné antibiotikum. Propolis poznáme v tuhej a tekutej forme. Častejšie sa využíva práve tuhý propolis, ktorý sa následne ďalej spracúva.

Propolisová tinktúra na „všetko“

Snáď najznámejšia a mimoriadne účinná je práve propolisová tinktúra, ktorú nie je ťažké vyrobiť si aj doma. Všeobecný recept na prípravu propolisovej tinktúry je rozpustiť 30 g propolisu v 100 g liehu (60-80 %). Počas jedného týždňa necháme propolis lúhovať a nezabudneme aspoň raz denne nádobku s tinktúrou pretrepať. Po týždni lúhovania tinktúru precedíme cez gázu a uskladníme na tmavom mieste. Jej trvanlivosť je prakticky neobmedzená.

Propolisovú tinktúru môžete využívať z vonku aj z vnútra. Poslúži pri zápalových stavoch či už pokožky, slizníc, ale aj tráviaceho traktu. S dávkovaním je potrebné byť opatrný a obzvlášť pri vnútornom použití sa odporúča tinktúru kvapkať do pohára s vodou, prípadne nanášať na postihnuté miesto na vatovom tampóne. V závislosti od účinných látok propolisu sa určuje aj dávkovanie, preto je dobré poradiť sa s dodávateľom či konkrétnym včelárom o použití daného propolisu.

Pretože je propolis účinný prírodný produkt býva vhodný aj pre deti, dojčiace či tehotné ženy. Samozrejme pred jeho „naordinovaním si“ (hlavne propolisovej tinktúry zvnútra), sa radšej poraďte so svojím lekárom. Môže totiž spôsobovať alergické reakcie!

Snáď najznámejšia a mimoriadne účinná je práve propolisová tinktúra

A na čo je možné propolis použiť?

Poslúži pri defektoch kože ako ranách, zápaloch, vyrážkach, bradaviciach, moluskách aj plesniach.

Pri zápaloch ďasien, paradontóze, aftách či iných ústnych problémoch sa odporúča kloktať vodou s výťažkami propolisu, prípadne potierať postihnuté miesto propolisovou tinktúrou.

Pri zažívacích ťažkostiach a problémoch s trávením vie propolis tiež napomôcť pridaním pár (5-10) kvapiek propolisovej tinktúry do pohára s vodou a užívaním 1x denne po dobu dvoch maximálne týždňov.

POZOR! Dlhodobejšia liečba bez minimálne týždennej pauzy sa neodporúča.

Pri užívaní nezabudnite byť opatrní, pretože propolis je aj silný alergén a u niektorých ľudí s precitlivenosťou na peľ či včelie produkty by mohol napáchať viac škody ako osohu. Preto pred jeho použitím sa odporúča urobiť malý test na pokožke. V prípade, že sa prejaví alergická reakcia, sčervenenie, svrbenie, prípadne výsyp, oplatí sa siahnuť radšej po inom liečive.

na čo propolis použiť
0 0 hlasov
Hodnotenie článku