Vedeli ste, že zemiaky majú bohatý obsah vitamínu C? Nevhodnou prípravou však oň zbytočne prichádzame. Zemiaky totiž často pripravujeme varením, nakrájané na malé kúsky, ktoré sme nahádzali do studenej vody. Ako to má byť správne?
Vitamín C sa síce pri varení ničí, no nie úplne všetok. Väčšie škody dokáže napáchať nešetrná príprava varenia. Ako by ste teda mali zemiaky variť, aby si zachovali čo najviac tohto prospešného vitamínu?
Zemiaky pred varením nešúpte. Dôkladne ich umyte pod tečúcou vodou, vyčistite kefkou a nechajte odvapkať.
Nechajte si v hrnci zovrieť dostatočné množstvo vody. Väčšie zemiaky môžete rozkrojiť na polovicu či štvrtiny.
Zemiaky vhoďte do vriacej vody, posoľte a hrniec prikryte pokrievkou. Zabezpečíte tak, aby z hrnca neunikala para a zemiaky sa tak uvaria rýchlejšie (a ešte ušetríte plyn či elektrinu potrebnú na varenie).
Zemiaky zlejte, nechajte mierne vychladnúť, ošúpte a nakrájajte alebo popučte vidličkou. Zmiešajte s maslom a trochou mlieka, podľa chuti môžete ešte dosoliť alebo pridať ľubovoľné bylinky.
Kde robíme najčastejšie chybu pri varení zemiakov?
Zemiaky pred varením najčastejšie šúpeme a krájame na malé kúsky, aby boli rýchlejšie hotové. Následne ich dáme variť do studenej vody, prípadne ich po nakrájaní vhodíme do misky so studenou vodou a varíme ich až neskôr. Vitamín C sa nám tak zbytočne vylúhuje do vody.
Čím dochutiť zemiaky?
Ak patríte k fanúšikom zemiakovej kaše, túto prílohu nemusíte servírovať stále „na jedno kopyto“. Raz môžete k variacim sa zemiakom pridať kúsok mrkvy, tekvice či batátu, inokedy môžete do roztlačených zemiakov pridať mascarpone alebo 100 ml zakysanky či cmaru (mňam!). Vynikajúco chutí aj zemiakové pyré s hľuzovkou nastrúhanou na jemnom strúhadle. Príjemná kombinácia je aj pyré s nastrúhaným parmezánom. Ak vám po obede zostane trochu pyré zo zemiakov, pridajte k nim múku, trochu vody, vajíčko, roztlačený strúčik cesnaku a sušenú majoránku. Vyformujte malé guľôčky alebo placky a opekajte na oleji do zlatista.