Prvá polovica decembra bola obzvlášť teplá, teploty na niektorých miestach dokonca lámali historické rekordy. No aj počas chladnejšej zimy, keď teplomer ukazuje okolo 0 °C, sa môžeme venovať niektorým prácam v záhrade – jednak ju začneme pripravovať na jar, no zároveň jej pomôžeme prežiť toto chladnejšie obdobie v čo najlepšej kondícii. Do čoho sa môžeme pustiť?
Staroslivosť o stromy a kríky
Začať môžeme kmeňmi stromov – skontrolujeme, či na nich nerastie mach a lišajníky. Ak áno, pomôžeme im sa týchto cudzopasníkov zbaviť: pod stromy rozložíme plachtu a mach či lišajník z kmeňu a konárov zoškriabeme. Najmä po tuhých zimách sa stretávame s popraskanými konármi či kmeňmi stromov. Ako tomu môžete zabrániť? Stačí tieto časti natrieť hydroxidom vápenatým alebo aj ľudovo nazvaným vápenným mliekom.
Túto zmes si dokážete pripraviť aj sami, stačí zmiešať vápno a vodu v pomere 1:6 (viac dielov prislúcha vode). Ohrozené časti stromov natierame počas suchého počasia, odporúčame zvoliť dve vrstvy náteru. Zamerajte sa hlavne na ovocné stromy, ako jabloň, marhuľa, čerešňa či orech. V prípade, že si stromy navzájom tienia alebo sa tu nachádzajú choré či poškodené stromy, preriedime ich korunu, resp. spílime ich a zbavíme sa aj koreňov.
Skontrolujte plot
Najmä vtedy, ak je vaša záhrada v blízkosti lesa alebo sa v jej okolí pohybuje divá zver, skontrolujte oplotenie. Ak nájdete väčšie diery, ktorými môže prejsť napríklad srnka, poškodené miesto opravte. V prípade, že máte neoplotenú záhradu, pred fyzickým poškodením chráňte najmä menšie kríky a stromčeky – či už drevenou ohradou, alebo pletivom. Naopak, vtáky sú v záhrade vždy vítané, a tak im môžete nachystať slnečnicové semienka, prípadne zmajstrovať drevené kŕmitko, kde semená spomínanej slnečnice, repky či konope vtáctvo nájde. Ak je skutočne tuhá zima, vtáky potrebujú doplniť tekutiny – skvelým spôsobom je nakrájať im jabĺčko a nechať ho voľne dostupné.
Príprava na jar
Teplejšia zima má aj svoje výhody – pôda nie je natoľko, ak vôbec, premrznutá, a tak môžeme bez obáv vykopať jamy na výsadbu nových stromčekov počas jari. V prípade, že pestujete v záhrade rastliny, ktoré mrazy znášajú ťažšie, prekryte ich napríklad jutovinou či inou netkanou textíliou. Od decembra do januára prebieha vegetačné obdobie, počas ktorého sa môžeme pustiť na vrúbľovanie. Vrúble odoberáme zo zdravých jednoročných letorastov, ideálne z južnej strany.
Rovnako dôležité je aj ich správne skladovanie, v opačnom prípade by nám mohli vyschnúť. Ako na to? Existuje viacero spôsobov, vrúble môžeme napríklad vložiť do vedra s vlhkým miestom a uložiť v pivnici či na inom chladnejšom mieste. Prípadne vrúble zabalíme do vlhkého papiera, ten obalíme novinami a všetko vložíme do igelitového vrecúška, ktoré môžeme skladovať aj v chladničke. Vášniví záhradkári by nemali zabúdať ani na vzdelávanie, čítanie kníh, článkov – zima je na to ako stvorená.