lahodný jablkový mrežovník

Upečte si lahodný jablkový mrežovník

Hoci to na prvý pohľad môže pôsobiť pomerne zložito, štýlový jablkový koláč z krehkého maslového cesta nie je vôbec ťažké pripraviť. Dokonca k tomu nepotrebujete ani žiadne špeciálne suroviny, postačí naozaj totálna kuchynská klasika.

Navnadili sme vás? Tak hor sa do pečenia!

Potrebujeme:

1 kg očistených jabĺk

250 g hladkej múky

250 g polohrubej múky

250 g masla

100 g trstinového cukru

1 prášok do pečiva

1 vanilkový cukor

2 vajcia

štipka soli

práškový cukor na posypanie

papier na pečenie

Postup:

Rúru si predhrejeme na 170 stupňov.

Cesto pripravíme veľmi jednoducho. Všetky sypké suroviny (okrem trstinového cukru – ten pôjde do plnky) múku, soľ, vanilkový cukor a prášok do pečiva zmiešame dokopy a pridáme nakrájané zmäknuté maslo. Premiešame a pridáme vajcia. Vzniknutú zmes vymiesime do hladka. Hotové cesto rozdelíme na 2 polovice. Jednu rozvaľkáme a uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie, druhú uložíme na pol hodiny do chladničky. Počas toho ako cesto odpočíva, máme čas na prípravu plnky. Očistené jablká bez jadrovníkov nastrúhame a pomiešame s cukrom.

TEMPOtip: Podľa chuti môžete plnku doplniť hrozienkami, škoricou, orieškami či tvarohom.

Hotovú plnku rovnomerne rozotrieme po celej ploche cesta.

Z chladničky vyberieme odležané cesto, rozvaľkáme ho na hrúbku približne 3 mm a pokrájame na pravidelné, zhruba 2 cm široké prúžky. Tie pekne symetricky poukladáme na vrch koláča, tak aby sme dostali mriežku.

Koláč vložíme do predhriatej rúry a pečieme približne 50 minút. Mriežka na koláči by mala byť upečená do zlatoružova.

Hotový koláč necháme vychladnúť a môžete ho posypať práškovým cukrom.

Krájať a servírovať mrežovník odporúčame až po vychladnutí, pretože za horúca by sa vám krehká mriežka mohla rozmrviť a polámať.

Príprava koláča je pomerne rýchla a nezaberie vám viac než pol hodinky. Ak by ste si proces prípravy chceli ešte o čosi urýchliť, je možné namiesto strúhania jabĺk použiť tvaroh alebo lekvár. Garantujeme vám, že aj takýto mrežovník bude chutiť fantasticky a len sa po ňom zapráši. A ak by ste ho náhodou nezjedli na posedenie, vydrží aj niekoľko dní. Odležaný už síce nie je krehký a chrumkavý, ale zato vláčny a jemný je aj na tretí deň.

Príprava koláča je pomerne rýchla
0 0 votes
Article Rating