Sviatky pokoja a mieru sú už za nami. Rovnako ako Silvester. Teda týždeň, keď náš organizmus, najmä žalúdok, žlčník, obličky a pečeň, dostane poriadne zabrať. Kopy jedla, ktoré sa zrejme nebude pýšiť titulom zdravé, kopy sladkého, prípitky a domáca pohodička si pýtajú svoj daň. Necítite sa najlepšie a chceli by ste svojmu telu pomôcť? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako uľaviť žalúdku po náročných sviatkoch.
Menej tučného jedla a viac pohybu
Majonézový šalát, vanilkové rožteky, vyprážané rezne, orechová torta. To všetko sú jedlá plné tuku, ktoré pre náš organizmus predstavujú značnú záťaž. Ak sa chcete po sviatkoch cítiť lepšie, skúste sa vyhnúť hrdinskému zachraňovaniu domácnosti dojedaním zostatkov koláčikov a šalátu. Radšej presedlajte na ľahšie potraviny plné vlákniny. Tiež zaraďte do svojho dňa aj pohyb. Iste, kto by sa radšej nepozeral na Popoluška, Mrázika a S tebou mě baví svet, ale už je po sviatkoch. Výdatná prechádzka na čerstvom vzduchu pomôže nielen žalúdku, ale tiež celému telu.
Namiesto snehovej pusinky si dajte banán
Najmä po Novom roku býva pálenie záhy častým problémom. Okrem osvedčenej minerálnej vody Fatra nám pomôže aj banán. Je totiž plný látok, ktoré zvládnu neutralizovať žalúdočnú kyselinu a prospieva žalúdku ako takému. Práve prebytok kyselín v žalúdku spôsobuje pálenie záhy, ktoré môže nepríjemne „vystreľovať“ až do krku. Banán je tiež skvelým zdrojom vlákniny, tá dokáže pomôcť tráveniu, najmä črevám.
Napite sa kyslej vody
Počas sviatkov sme mali väčšiu tendenciu dopriať si pohár vína či sladeného nápoja, väčšia konzumácia týchto nápojov môže viesť až k miernej dehydratácii. Dbať na pitný režim by sme však nemali prestať, doprajte si kyslú vodu. Tá pomôže zahnať smäd a tiež nakopnúť trávenie. Napríklad čistá voda s čerstvou citrónovou šťavou a pár lístkami mäty či s lyžicou jablčného octu sú skvelou voľbou. Pokojne však môžete siahnuť aj po osvedčených minerálnych vodách, ako Sulinka, Fatra, Cígeľská či Salvator.
Zahryznite sa do jablka
Jablká obsahujú značné množstvo vlákniny a tiež pektínu. Práve druhý menovaný dokáže spôsobiť veľké zázraky s trávením: čistí totiž črevné steny. Pokojne si môžete nakrájať jablko na plátky a chrúmať ho namiesto praclíkov či slaných tyčiniek. Skvelou voľbou je tiež ľahký šalát: nastrúhajte si mrkvu, jablko a banán. Sladká pochúťka, ktorá vám pomôže s trávením, dokáže byť po všetkých tých krémových koláčoch skutočným vyslobodením.
Pripravte si zázvorový čaj
Lepšie trávenie, žiadne nafukovanie, obmedzenie vstrebávania toxínov. S tým všetkým vám pomôže zázvor. Pripraviť si z neho môžete napríklad čaj: ďumbier, ako sa spisovne tento koreň volá, ošúpte, nakrájajte na plátky, hoďte do vriacej vody a nechajte 7 minút povariť. Keď zázvorový čaj mierne vychladne, pridať môžete i lyžicu medu. Z ďumbieru si však nemusíte pripraviť iba čaj, žalúdku pomôže rovnako zázvorová limonáda či ako ingrediencia pri pečenej rybe či ľahkom kuracom mäse.
Bylinky, ktoré pomôžu žalúdku
Bola by škoda, keby sme nesiahli aj po bylinkách. Ktoré sú pri žalúdočných ťažkostiach najúčinnejšie? Skvelou voľbou je napríklad mäta prieporná, pomáha obmedziť nafukovanie, zlepšiť fungovanie pečene, žlčníka či slinivky. V kombinácii s hermánkom si dokážeme pripraviť silný a hlavne účinný odvar. Ak je počas zimy vaša ponuka čerstvých byliniek obmedzená, zachrániť vás môže aloe vera rastúca na vašom parapete. Odrežte list a šťavu z neho zmiešajte s vodou a vypite. Tento elixír vám pomôže zbaviť sa prekyslenia žalúdku, nafukovania či pálenia záhy. Ďalšími bylinkami, ktoré dokážu uľaviť vášmu žalúdku je napríklad majoránka, puškvorec či zemežlč.