Tuk na bruchu sklapovačkami vôbec nespálite

Tuk na bruchu sklapovačkami vôbec nespálite!

Ako na to isť správne?

Zadok a nohy vyzerajú dobre, ruky a hrudník tiež. Len sa zbaviť tej slaniny na bruchu a sme plne spokojní. Tak budeme cvičiť viac brucho a určite tým schudneme v oblasti bruška. Tiež si toto hovoríte? Bohužiaľ je to úplne ZLE!

V poslednej dobe sa objavujú čoraz viac články a obrázky, ktoré hlásajú, že budeme mať štíhly zadok, štíhle brucho, štíhle ruky, … ak budeme cvičiť cviky na danú partiu. Bohužiaľ sa jedná len o krásne titulky, ktoré nás majú nalákať.

Lokálne chudnutie – mýtus, ktorý okolo pravdy ani nešiel!

Chudnutie v jednej jedinej partii tým, že budeme danú partiu cvičiť. Tento efekt sa dá dosiahnuť len jediným spôsobom, a tým je liposukcia, kedy dôjde k odsatiu tuku z danej partie. Bohužiaľ pre väčšinu z nás, ktorí sme sa rozhodli schudnúť tuk prirodzenou cestou bez pomoci chirurgov, tak lokálne chudnutie nie je možné.

Prečo to nejde?

Odpoveďou na túto otázku je: genetika. Naša genetika totiž určuje, odkiaľ naše telo bude odbúravať tukové zásoby. V našich génoch máme zakódované, z akých partií sa postupne bude tuk odbúravať a my sa s touto postupnosťou musíme zmieriť.

Avšak to neznamená, aby sme sa úplne vykašlali na cvičenie brucha, zadku alebo paží. Akýmkoľvek cvičením spaľujeme energiu, ktorá následne telu chýba, a telo musí siahnuť do tukových zásob = chudnutie. Zároveň však posilňujeme svaly danej partie, ktoré následne silnie, rastú (mierne, kulturisti nebudeme) a tvarujú sa. A presne kvôli tvarovaniu je vhodné posilňovať napríklad zadoček, nohy, chrbát alebo i brucho a ruky.

vhodné posilňovať napríklad ruky.

A čo tie všetky vychytávky?

Všetci poznáme vychytávky, ako sú napríklad rôzne chudnúce gély, obaľovanie potravinárskou fóliou alebo drahé zoštíhľujúce legíny. Ach tá reklama. Bohužiaľ to s chudnutím nemá nič spoločné. Všetky tieto „vychytávky“ nám pomôžu len k lepšiemu prepoteniu danej partie, zbavíme danú partiu väčšieho množstva vody, pretože naša pokožka nemôže správne dýchať. S chudnutím to, ale nemá nič spoločné, skôr nič, než moc.

Tak ako máme schudnúť to brucho?

Ak chceme schudnúť brucho, tak musíme jednoducho SCHUDNÚŤ. Nič iné nám nepomôže. Musíme sa zamerať na správny jedálniček a pravidelný pohyb. Vytvoriť kalorický deficit, ktorý donúti naše telo spaľovať z tukových zásob – áno, bohužiaľ z tukových zásob, ktoré si telo samo vyberie. Ale ak nám vydrží pevná vôľa a odhodlanie, tak časom dôjde aj na tie partie, ktoré nás trápia najviac.

musíme jednoducho SCHUDNÚŤ

Telo chudne ako celok

Pre tých, ktorí by sa chceli zbaviť tuku v určitých oblastiach, je tak kľúčom k úspechu skôr než každodenné trápenie neefektívnymi cvikmi celkové chudnutie. Ľuďom, ktorí sa snažia zhodiť nejaké to kilo, sú všeobecne doporučované aktivity s nižšou intenzitou, kedy sa ich tep pohybuje medzi 60 až 65 percentami ich maximálnej tepovej frekvencie. Týmto spôsobom bude pre naše telo zabezpečené dostatočné množstvo kyslíka, ktoré je kľúčové preto, aby sme ako hlavný energetický zdroj využívali tuky. Nízka intenzita tréningu je naviac ďaleko príjemnejšia aj pre začiatočníkov, umožňuje aktivitu vykonávať dlhšie a rýchlejšie regenerovať.

Pre niektorých je však pohyb v nízkej intenzite zdĺhavý a nudný. Pre tých je ideálnym riešením intervalový tréning, ktorý možno niektorí poznajú ako High Intensity Interval Training alebo pod anglickou skratkou HIIT. Takéto cvičenie má výhodu časovej nenáročnosti, tréning zaberie zhruba 20 minút. Možno ho vykonávať ako v posilňovni, napríklad na bežeckom páse, rotopede, tak aj vonku v prírode alebo doma. Princíp spočíva v striedaní intervalov s vysokou intenzitou a intervalmi odpočinku, po niekoľko kôl. Potom môže nasledovať väčšia pauza a prípadná zmena cviku.

tréning zaberie zhruba 20 minút

Genetiku neoklamete

Majte však na pamäti, že vaša postava je odrazom nielen cvičenie a stravy, ale podieľa sa na nej nemalou mierou tiež pohlavie, vek, hormóny a v neposlednom rade aj genetika. Kým niekto sa tak môže pchať od rána do večera do prasknutia a nepriberie ani deko, inému stačí snáď len privoňať k čokoládovému zákusku a kilá letia hore. Áno, aj za túto nespravodlivosť môžu vo väčšine prípadov práve gény, ktoré si bohužiaľ nikto z nás vybrať nemohol.

Jedným z najvýznamnejších faktorov, ktorý sa podieľa na vzhľade našej postavy, je telesná stavba čiže somatotyp. Existuje celý rad typov telesnej stavby, väčšinou sa však uvádzajú základné tri, endomorf, mezomorf, ektomorf. Endomorf má väčšie množstvo telesného tuku a ľahko priberá na hmotnosti. Naproti tomu Mezomorf rýchlo dokáže rýchlo naberať svalovú hmotu s nízkym pomerom podkožného tuku. Ektomorfovia sú zase typicky chudí ľudia, s úzkymi ramenami i hrudníkom a dlhými končatinami, ktorí len s ťažkosťami dokážu pribrať na váhe.

že vaša postava je odrazom nielen cvičenie a stravy

Autor článku: fitness tréner Michael Achberger

0 0 hlasov
Hodnotenie článku