Každý z nás potrebuje z času na čas upokojiť prepracovanú myseľ, či osviežiť stuhnuté telo. Oddýchnuť si od každodenných povinností a aspoň chvíľu relaxovať. Bylinkový kúpeľ dokáže divy, a to prakticky na počkanie. Za týmto, jedným z najpríjemnejších spôsobov regenerácie tela aj duše, nemusíte nikam cestovať. Príjemnú voňavú kúru si bez problémov pripravíte doma. Vyberte si bylinky, navoďte relaxačnú atmosféru a poproste svojich blízkych o nerušenú hodinku.
Pocit znovuzrodenia vďaka voňavým bylinkám
Na trhu existuje množstvo prírodných produktov, zmesí bylín, olejov, či esencií, vďaka ktorým sa vaša kúpeľňa dokáže razom premeniť na malé voňavé wellness. Nič však neprekoná kúpeľ z byliniek, ktoré ste si na rozkvitnutej lúke počas letných dní nazbierali vy sami. Ponoríte sa do horúceho kúpeľa, zatvoríte oči a známa vôňa vás v myšlienkach prenesie na letnú lúku plnú kvetov.
Aké bylinky pridať do kúpeľa?
Domáci bylinkový kúpeľ je vhodný na relaxáciu, ale aj ako liek, ktorý pomôže zmierniť niektoré zdravotné problémy. Správna bylinka existuje na každú príležitosť, situáciu aj náladu. Odvary z niektorých liečivých rastlín pôsobia upokojujúco, iné povzbudivo a osviežujúco, niektoré telo zahrejú, iné sa, naopak, vyznačujú ochladzujúcom efektom. Kúpeľ s vylúhovanými štyrmi hrsťami sušeného rumančeka kamilkového rozžiari pokožku, posilní imunitný systém, dokonca pomôže stiahnuť horúčku. Kúpanie v repíku lekárskom pomôže telu s hojením rán aj zápalom. Pôsobí upokojujúco. Levanduľu si pre významné terapeutické účinky do kúpeľa pridávali už starovekí Gréci. Omladzuje pokožku a pôsobí priaznivo na nervový systém. Najromantickejšie budú v kúpeli pôsobiť lupienky ruží. Liečivými účinkami vyniká najmä damašská ruža, ktorá pôsobí účinne proti bolesti aj zápalom. Kúpeľ z ruží sa odporúča aj na upokojenie a zlepšenie nálady.
Na čo nezabudnúť
Myslite na detaily. Jemné osvetlenie, relaxačná hudba a romantické sviečky sú maličkosti, ktoré dokážu čarovať. Okolnosti a chute však bývajú veľmi individuálne. Chvíľka ticha a nerušený domáci bylinkový kúpeľ s časopisom v jednej a pohárom obľúbeného nápoja v druhej ruke, nemusí byť tiež na zahodenie! Nič však netreba preháňať, ani množstvo a koncentráciu použitých byliniek, teplotu vody, či dĺžku pobytu v kúpeli.
Dobrá rada na záver – pri starostlivosti o seba nezabúdajte na pravidelnosť. Príprava domáceho bylinkového kúpeľa nie je náročná, tak prečo si ho nedopriať častejšie?
