Svetový deň vyhlasuje každý rok na 22. marca OSN, ktorá sa snaží upozorňovať na súčasné a blížiace sa problémy v súvislosti s najcennejšou tekutinou. Podľa jej odhadov v roku 2025 nebude mať prístup k pitnej vode neuveriteľná jedna pätina svetovej populácie. Hoci v najbližších rokoch Slovensku nehrozí akútne nebezpečenstvo s nedostatkom pitnej vody, už teraz by sme sa mali naučiť, ako touto drahocennou tekutinou neplytvať. Stačí niekoľko zmien v domácnosti a denne dokážete ušetriť desiatky litrov vody. Ako znížiť jej spotrebu?
Ako znížiť spotrebu vody v kuchyni
Kuchyňa patrí medzi miesta v domácnosti, kde dokážeme pomerne jednoducho ušetriť denne desiatky litrov vody. Pod najväčšiu spotrebu sa podpisuje umývanie riadu – tú pomôže výrazne znížiť umývačka riadu. Ak by sme mali riad z plne naloženej umývačky umývať ručne, spotrebujeme okolo 40 litrov vody. Umývačka riadu pri tomto objeme spotrebuje okolo 10 litrov vody, čo je 4-krát menej. Niektoré ekologickejšie typy dokonca na jeden cyklus spotrebujú 6 – 7 litrov.
V prípade, že umývačku riadu nemáte, i tak dokážete ušetriť nezanedbateľné množstvo vody. Skvelým pomocníkom vo vašom snažení môže byť perlátor na vodovodnú batériu, ten v závislosti od výrobcu a typu dokáže znížiť spotrebu o 30 – 85 %. Pri ručnom umývaní riadu by ste sa mali tiež vyhnúť tečúcej vode, napustite si drez vodou, umyte taniere, poháre, hrnce a následne ich opláchnite v čistej vode. Keď chcete napríklad umyť pripálený hrniec, postavte ho pod batériu, pod prúdom tečúcej vody umyte taniere a použitá voda vám natečie do hrnca, ktorý potrebujete odmočiť.
Ako znížiť spotrebu vody v kúpeľni
V kúpeľni rovnako nájdete dostatok priestoru na šetrenie vody. Prvým a jedným z najvýraznejších je vymeniť kúpanie sa vo vani za sprchu. Koľko môžete ušetriť? Je tu veľa premenných – od veľkosti človeka cez veľkosť vane až po prietok sprchovej hlavice a dĺžku sprchovania. V zásade však môžeme hovoriť, že pri kúpaní spotrebujeme okolo 100 litrov vody, zatiaľčo pri sprchovaní okolo 40 litrov. Úspora teda predstavuje viac ako 50 %. Ušetriť však môžete ešte viac, napríklad, keď pri mydlení vlasov šampónom vypnete vodu.
Ak máte doma malé dieťa, ktoré kúpete vo vaničke, i túto – na prvý pohľad odpadovú vodu – dokážete využiť. Stačí ju napríklad preliať do dvoch, troch kýbľov a tie následne využiť pri splachovaní toalety. Môžete tak ušetriť približne 30 litrov vody. Rovnako však môžete postupovať aj pri sprchovaní samého seba: ak máte dostatočne veľkú sprchu, umiestnite si do nej zbernú nádobu na použitú vodu.
Ďalším veľkým spotrebiteľom vody v kúpeľni je práčka. Tu existuje hneď niekoľko spôsobov, ako znížiť spotrebu bez potreby kúpy novej, efektívnejšej a ekologickejšej práčky. Prvým z nich je dať prať až vtedy, keď máte bubon naplnený tak, ako odporúča výrobca. V prípade, že periete bežne znečistené oblečenie, pokojne siahnite po ekologickejšom cykle, ktorý perie kratšie, a teda spotrebuje aj menej vody.
Drobnosti, ktoré nie sú nezanedbateľné
Znížiť spotrebu vody v domácnosti pomôžu aj každodenné drobnosti, ktoré nám často ani nenapadnú, alebo si ich ani neuvedomujeme. Napríklad umývanie zubov pri pustenej vode – zlozvyk, ktorý často máme z detstva, pretože vtedy nebolo o nedostatku vody ani chýru. Dnes však vďaka vypnutiu batérie počas ústnej hygieny môžete ušetriť niekoľko litrov vody. Alebo prevarená voda v rýchlovarnej kanvici, ktorú sme nespotrebovali – takmer automaticky ju vylievame. Čo keby ste ju nechali vychladnúť a zaliali ňou kvety? Rovnako skvelým pomocníkom pri znižovaní spotreby vody dokážu byť úsporné splachovacie systémy na toaletu. Alebo ak máte doma záhradu, pokojne si k odkvapu pristavte zbernú nádobu a dažďovú vodu využívajte na bežné úkony – od zalievania záhonov cez umývanie auta až po kropenia trávniku. Znížiť spotrebu vody je celkom jednoduché, čo poviete?