Vietor, mráz, slnko, časté oblizovanie pier či nesprávne zvolený kozmetický prípravok – balzam na pery. Všetky tieto faktory sa môžu postarať o nepríjemný estetický aj zdravotný problém – tzv. vyštípané pery. Vedeli ste, že je to dokonca diagnóza?
Cheilitída, teda zápalové ochorenie pokožky v okolí pier a pier samotných, je nepríjemná pre deti aj pre dospelých. Je ťažké sa jej zbaviť, najmä u najmladších detí. Vzniká totiž ako dôsledok častého oblizovania pier či nosenia cumlíka, prípadne v kombinácii s vetrom či mrazom. Ak dieťa cíti, že má opäť suché pery, oblizne si ich a takto sa točí stále dokola – čím častejšie si pery oblizuje, tým sa situácia zhoršuje.
Z čoho môžu vzniknúť vyštípané pery:
– poveternostné podmienky
– kontaktná alergia (kozmetický prípravok, aviváž (napr. na šáliku či bunde)
– alergia na konzumáciu exotického ovocia, citrusových plodov
– zhoršený atopický ekzém, reakcia na kozmetický/liečivý prípravok, napr. s obsahom propolisu
– neustále oblizovanie pier, slabý pitný režim
Čo s tým?
Treba zistiť príčinu, odstrániť ju a pery hydratovať! Ak ste zmenili balzam na pery, prestaňte ho používať a vymeňte ho za obyčajnú vazelínu z lekárne (aj u väčších detí). Niektoré mamičky menším deťom a dojčatám nad 6 mesiacov potierajú pery úplne jemnučkou vrstvou špeciálneho krému na bradavky, ktorý sa pred dojčením NEMUSÍ umývať (POZOR! niektoré druhy krémov na bradavky treba pred dojčením umyť, tie sú na pery nevhodné!).
Doplňte pitný režim nesladenými a neochutenými nápojmi alebo čajom Rooibos, ktorý môžu deti už od narodenia a snažte sa minimalizovať používanie cumlíka.
Ak vám pery spálilo slnko, neaplikujte na ne krém po opaľovaní! Je nevhodný na konzumáciu (aj keď ide iba o minimálne množstvá). Radšej opäť siahnite po vazelíne alebo pery chlaďte šalátovou uhorkou z chladničky (nie mrazenou, ktorá by pery zase zbytočne vystresovala).
Zabudnite však na med! Silný alergén obsahuje navyše cukry, s ktorými si môžete privolať aj rôzne kvasinkové infekcie a navyše vás bude nútiť pery si stále oblizovať.
Kedy s vyštípanými perami k lekárovi?
Ak sa situácia ani na tretí deň nelepší, ak spozorujete chrasty, praskajúce kútiky alebo pery začnú krvácať, nečakajte. Môže ísť aj o pridruženú infekciu a s tou vám už pomôže dermatológ.