Špargľa je zelenina plná vitamínov a minerálov, na ktorú sa počas niekoľkých rokov pozabudlo. Našťastie si opäť našla cestu na naše stoly – čoraz častejšie sa s ňou stretávame nielen na trhoch a v obchodoch, ale aj reštauráciách. Mnohí sa jej ešte doteraz vyhýbajú kvôli zdanlivo náročnejšej príprave. Netreba mať strach, nie je to totiž žiadna veda.
Špargľa sa konzumuje hlavne na jar a vyznačuje sa nízkou mierou obsahu pesticídov, aj keď nepochádza z biologického poľnohospodárstva. Vysvetlíme si, ako pripravovať a variť bielu i zelenú špargľu.
Biela alebo zelená
Sezóna špargle trvá relatívne krátko, od konca marca do konca júna. Máte teda tri mesiace na to, aby ste si špargľu vychutnali. Určite ste si všimli v obchodoch, že dostupná biela a zelená. Aký je medzi nimi rozdiel?
Biela špargľa je zvyčajne väčšia a mäsitejšia ako zelená. Bielu farbu má z toho dôvodu, že je pestovaná pod zemou, čiže je chránená pred slnečnými lúčmi. Pravidelne sa prihŕňa a k zberu dochádza predtým, ako by vyšla z pôdy.
Zelená špargľa rastie na slnku, na ktoré chlorofyl reaguje a farbí stonku i hlavičku na zeleno. Je jemnejšia ako biela a meria asi dvadsať centimetrov. Netreba ju šúpať a jej chuť je výraznejšia.
Či už sa rozhodnete pre bielu alebo zelenú, vyberajte si čo najčerstvejšiu.Čiže siahnite po čo najrovnejšej s pekne formovanou hlavičkou, lebo práve tá je na zelenine najchutnejšia.
Príprava špargle je veľmi jednoduchá. Najprv orežte koniec stonky. Bielu špargľu ošúpte a stonku orežte tak, aby bola vo všetkých častiach rovnako hrubá. Stonku šúpeme vždy od hlavičky smerom nadol.
Zelenú špargľu nie je nutné šúpať len orežte stonky tak, aby boli všetky rovnako dlhé.
Ako variť špargľu
Špargľa sa ľahko uvarí v hrnci, ponorená vo vriacej vode.
- Po tom, čo špargľu ošúpete, umyjete, ponorte ju do jemne osolenej vriacej vody.
- Jej varenie je veľmi rýchle, do 15 minút by mala byť hotová. Otestovať ju môžete koncom noža. Nôž by mal ľahko vkĺznuť do zeleniny, ale zároveň by ste mali cítiť ešte pevnosť, celistvosť špargle (nemala by byť rozvarená).
- Vyberte špargľu a nechajte odkvapkať.
Ako pripraviť špargľu na panvici
- Očistite si špargľu.
- Roztopte kúsok masla na panvici a opečte špargľu celú alebo pokrájanú na kúsky.
- Nechajte dusiť približne desať minút a pravidelne ju na panvici otáčajte, nech sa rovnomerne opečie z každej strany.
Špargľa na panvici je tiež vynikajúca pripravená iba na olivovom oleji s provensálskym korením.
Ako pripraviť špargľu v rúre
- Rozložte pripravenú špargľu do zapekacej misky.
- Pridajte maslo alebo olivový olej, bylinky a citrón.
- Pečte na 180°C počas 15 minút.
Ako skladovať uvarenú špargľu
Špargľa v surovom stave sa skladuje vo vlhkom novinovom papieri alebo v navlhčenej utierke v chladničke. Akonáhle je už špargľa uvarená, môžete ju skladovať len jeden deň. Najideálnejšie je umiestniť ju do pevne uzatvorenej potravinovej nádoby, aby si zachovala sviežosť.