Všetkého veľa škodí, a to je aj prípad pričastého sledovania televízie – oberá deti o čas, ktorý by mohli venovať niečomu užitočnejšiemu, niektoré štúdie dokonca hovoria o tom, že každodenné niekoľkohodinové pozeranie telky dokáže spomaliť ľudské myslenie a v neposlednom rade dokážu televízne programy narobiť v citoch dieťaťa poriadny zmätok. Máte pocit, že aj vaša ratolesť trávi pred televíznou obrazovkou príliš veľa času? Skúste to zmeniť. Ako? Máme pre vás niekoľko tipov.
Určte si pravidlá sledovania TV
Tak ako samotná výchova dieťaťa by mala mať jasne stanované pravidlá, ktoré by mal potomok dodržiavať, to isté platí aj o sledovaní televízie. Je dobré, keď sa spoločne dohodnete, aké programy môže ratolesť sledovať, vhodné sú napríklad dokumentárne seriály o prírode, ríši zvierat či cestopisné filmy pre väčšie deti. Pre menšie deti sú zase dobré rozprávky, ktoré majú príbeh, poučenie a nabádajú ich tomu, aby sa pekne správali k ostatným, takou je napríklad obľúbená klasika Macko Uško. Okrem toho by ste mali hneď na začiatku jasne stanoviť, koľko času môže dieťa pri TV denne stráviť: pokojne to môže byť aj 10 či 30 minút, v závislosti od jednej epizódy programu, na ktorom ste sa dohodli.
Nerobte z televízie nutnosť
To, že nám televízia dokáže spríjemniť dlhé zimné večery, často býva zdrojom neoceniteľných informácií a niektoré rodiny pri nej trávia spoločný čas, neznamená, že je nutnosťou. Ako rozumné riešenie sa javí mať v domácnosti iba jeden televízor, vďaka ktorému sa budú musieť deti aj rodičia dohodnúť, kto bude kedy čo sledovať. V prípade, že je televízorov v domácnosti viac, každý sa zatvorí do svojej izby, sleduje to, čo ho baví, a nemusí sa učiť prispôsobovať iným a môže sa uzatvoriť do svojej bubliny. Prípadne to môžete skúsiť bez TV v domácnosti úplne – zaobstarajte si projektor, zakúpte online streamovaciu službu alebo DVD nosiče a zo sledovania filmov či rozprávok si urobte svoje vlastné rodinné kino.
Pozeranie telky k jedlu nepatrí
Zvuky z televízie dokážu síce prekryť sŕkanie polievky či cinkanie príboru, no rozhodne nedokážu nahradiť rodinnú debatu za spoločným stolom. Napriek tomu sledovanie telky pri obede či večeri nie je ničím výnimočným. Skúste namiesto toho nechať televízor vypnutý a porozprávať sa o svojom dni, na začiatku sa istotne stretnete so šomraním či nespokojnosťou, časom však túto zmenu bude vnímať každý člen rodiny pozitívne. Stačí len vytrvať.
Choďte deťom príkladom
Ak prídete z roboty domov, vyzujete si jednu topánku a druhú odkopnete na polceste do obývačky a ovládač od telky chytáte do ruky zatiaľčo si druhou rukou vyzliekate bundu, nemôže vás hnevať, keď to isté robia aj vaše deti. Ak chcete, aby pozerali menej TV, skúste im ísť príkladom – urobte si pohodu v kresle a čítajte si knižku, lúštite krížovky alebo upracte kuchyňu. Ideálnym spôsobom je tiež pripraviť spoločné aktivity, ktorými nahradíte deťom čiernu televíznu obrazovku.
Aspoň jeden deň bez telky
Tak ako majú v niektorých veľkých korporáciách tzv. „casual fridays“, teda dni, konkrétne piatky, počas ktorých môžu prísť zamestnanci namiesto obleku do práce v menej formálnom oblečení, skúste si vymedziť v domácnosti aspoň jeden, počas ktorého ostane televízor úplne vypnutý. Pokojne to môže byť piatok, ešte lepšia je však sobota či nedeľa, keď nemusíte ísť ako rodičia do práce a môžete sa deťom plnohodnotne venovať a vymyslieť im zábavný program, vďaka ktorému si na televízne programy ani nespomenú. Samozrejme, nepôjde to zo začiatku vôbec jednoducho, ak vytrváte, budete sa tešiť z úspechu.