Rodičia, nechoďte s deťmi na preplnené ihriská ani do hern

Rodičia, nechoďte s deťmi na preplnené ihriská ani do herní, buďme zodpovední!

Slovensko je v pandemickej kríze. Možno to (zatiaľ) na prvý pohľad tak nevyzerá, no situácia je vážna. Podľa odborníkov na tom môžeme byť podobne ako Taliansko či Španielsko pred pár týždňami, kedy u nich diagnostikovali prvé prípady ochorenia COVID-19 (coronavirus disease 19), ktorých spúšťačom je nový typ koronavírusu. Tento text nemá v úmysle šíriť paniku, je len odporúčaním na používanie zdravého rozumu.

Hoci sú deti (tie bez zdravotných problémov) a ľudia v produktívnom veku najmenej ohrozenou skupinou, môžu byť veľmi efektívnymi prenášačmi koronavírusu – často totiž u nich ochorenie COVID–19, ktorý nový typ koronavírusu spôsobuje, nemá žiadne príznaky, prípadne má len mierne príznaky. Jeden takýto človek (aj malé dieťa) tak môže nakaziť celé ihrisko. Stačí, aby sa deti prestriedali na hojdačke (zatiaľ nie je jasné, koľko minút/hodín vírus prežije napr. na plastovom či drevenom povrchu), prípadne aby si niekto kýchol či zakašľal v skupinke ľudí. Nerobme paniku, no správajme sa zodpovedne.

Takmer každý z nás má vo svojom okolí niekoho, kto patrí do rizikovej skupiny – človeka nad 60 rokov, vyliečeného či liečiaceho sa z onkologického ochorenia, ťažkého alergika či astmatika, dieťa s oslabenou imunitou… Je preto nad slnko jasné, že sa každý z nás musí správať zodpovedne. To, čo však momentálne vidíme v uliciach a žiaľ, aj v nákupných centrách, sa so zodpovedným správaním porovnávať nedá. Takže čo robiť a čo nerobiť, (nielen) ak máte doma malé deti?

1. Áno, školy sú zatvorené, neznamená to však, že vaše deti neprežijú ani deň bez socializácie. Vyhnite sa preto preplneným detským ihriskám a neorganizujte stretnutia mamičiek či spoločné kočíkovačky s kávou. Na tie ešte bude čas celé leto, ak situáciu zvládneme a nepodceníme.

kočíkovačky s kávou.

2. Deťom zakážte dotýkať sa tváre, dá sa to naučiť už od 18. mesiacov veku. Najmä oči, ústa a nos sú skvelými vstupnými bránami pre baktérie a vírusy. Prihoďte si do tašky antibakteriálny gél (ak máte to šťastie a máte ho doma),

3. V žiadnom prípade nenavštevujte s deťmi herničky, kluby, detské kútiky, vyhnite sa tiež reštauráciám a nákupným centrám. Vyhnite sa tiež MHD a taxíkom. Choďte peši.

4. Nesnažte sa voľné dni využiť na vybavovačky – neatakujte klientske centrá, nechoďte na mestské úrady, jednoducho nebehajte nikam, kam nemusíte. Väčšina vecí sa dá už dnes vybaviť elektronicky a ak aj nedá, je mimoriadna situácia, čiže mnohé štátne inštitúcie reagujú uvoľňovaním podmienok a rušením sankcií za omeškania/nedodržania lehôt.

5. Nenavštevujte starých rodičov. Nakúpte im, vyložte im nákup pred dvere, poučte ich o správnej hygiene a odchádzajte. Bez podania rúk, objatia. Žiaľ, pre mnohých by bol stret s koronavírusom smrteľným ohrozením.

6. A hlavne, zostaňte doma, v žiadnom prípade necestujte. Prechádzka na čerstvom vzduchu mimo ruchu zaľudnených ulíc je v poriadku, rovnako je skvelý aj 30-minútový pobyt na slniečku, odpustite si však pokec s kamoškou na lavičke a kávu so sebou. Ak je to možné, nech aj váš partner zostane na home-office a ak to možné nie je, nech cestou z práce vyrieši nákup – nie prehnaný, no nech ste minimálne na víkend zásobení, doma si hneď umyje ruky a až následne sa zvíta s ratolesťami.

nech ste minimálne na víkend zásobení
0 0 hlasov
Hodnotenie článku