Robia vám náhle zmeny počasia zle?

Robia vám náhle zmeny počasia zle?

Náhle zmeny počasia prichádzajú nielen na jar, ale aj, keď sa láme leto a prichádza jeseň. Jeden deň je príjemných 25 °C, no prebudíte sa do chladného rána, keď ortuť na teplomere tancuje okolo 12 °C. Pribúda však čoraz viac ľudí, ktorí sú na tieto zmeny citliví a už dopredu cítia, že k takémuto zlomu počasia dôjde – bolí ich hlava, niektorí z toho môžu mať až migrény, ozývajú sa kĺby, cítia sa ospalo. Čo však robiť, aby sme tieto náhle zmeny počasia znášali čo najlepšie? Najúčinnejším receptom je prevencia.

Jedálniček bohatý na bielkoviny, minerály a vitamíny

Hovorí sa, že sme to, čo jeme. Čo by sme teda mali jesť, aby sme dokázali zvládnuť náhle zmeny počasia? Dôležitý je pravidelný prísun vitamínom a minerálov, obzvlášť dôležitý je vitamín C. Jeho najlepším zdrojom je ovocie a zelenina, vysoký obsah céčka nájdete napríklad v čiernych ríbezľach, z ktorých si môžete urobiť smoothie, v šípkach, z ktorých čaj chutí nebesky, v kapuste, brokolici, paprike, ružičkovom keli, kiwi, ananáse či petržlene. To sú všetko suroviny, z ktorých viete vyčarovať v kuchyni chutné jedlá.

Kde hľadať zase bielkoviny? Napríklad v mliečnych výrobkoch, ako cottage cheese, tvaroh či v samotnom mlieku. Ak dávate prednosť strukovinám, určite siahnite po fazuli a šošovici. Bohaté na bielkoviny je tiež kuracie a morčacie mäso, v prípade, že ste vegetarián, zdroj proteínov z mäsa môžete nahradiť sójou, resp. sójovými výrobkami. A čo minerály? Doprajte si pravidelne morské plody alebo ryby, oriešky, slnečnicové semienka, prípadne vnútornosti, ako pečienku na cibuľke.

Jedálniček bohatý na bielkoviny

Otužujte sa

Ak nechcete, aby vás náhle zmeny počasia položili, okrem správneho jedálnička by ste sa mali aj otužovať. Ako? Otužovaním, ktoré môžete robiť každý deň, je sprchovanie. Hoci ste nikdy predtým neplávali v studenej vode, zvládnete to – stačí ísť na to postupne: každý deň sa vyskúšajte osrpchovať v o kúsok chladnejšej vode, až kým to jedného dňa nedokážete v úplne ľadovej. Vaše telo to ocení, hoci samotný proces bude najmä na začiatku patriť nie k úplne najpríjemnejším.

Ďalším spôsobom, azda príjemnejším, je saunovanie. Či už dávate prednosť fínskej, suchej, soľnej, alebo bylinkovej saune, je to skvelý spôsob, ako predísť bolestiam hlavy v prípade náhleho ochladenia. Odporúčame však po dosaunovaní osprchovať sa v studenej vode a skočiť do chladiacej kade. Okrem otužovania pomáha lepšie zvládať náhle zmeny počasia aj akupunktúra, dajte si však pozor, aby ste si vybrali odborníka s certifikátom.

Otužujte sa

Doprajte si prechádzku alebo si zabehajte

Veľmi prospešné je i spojenie pobytu na čerstvom vzduchu s aktivitou – či už to bude túra v Slovensko raji, lyžovanie v Jasnej alebo behanie po Štiavnických vrchoch, pre vás zdravotný stav to bude mať výborné účinky. Samozrejme, môžete vybehnúť aj na huby do lesa za vaším domom, efekt bude rovnaký. V prípade, že by ste sa chceli s citlivosťou na náhlu zmenu počasia zveriť do rúk odborníkom, vo Vysokých Tatrách nájdete miesta, kde sa špecializujú na klimatickú liečbu.

Navštíviť môžete napríklad kúpele v Novom Smokovci, Sanatórium Tatranská kotlina či Tatranské kúpele Lučivná. Ak chcete podobných miest nájsť viac, stačí zadať do internetového vyhľadávača kľúčové slová „klimatická liečba Tatry“. Nezabúdajte však na to, že najúčinnejšou prevenciou pred bolesťami hlavy či kĺbov v dôsledku náhlej zmeny počasia je správny životný štýl.

Doprajte si prechádzku
0 0 hlasov
Hodnotenie článku