RECEPT na superrýchly obed

RECEPT na super rýchly obed

Špenátový prívarok s vajíčkom

Potrebujete inšpiráciu, čo vyčariť na rýchly obed či večeru cez pracovný týždeň? Majte v zálohe (v mrazničke) jedno balenie mrazeného špenátu. Zachráni vás v situácii, keď budete mať na prípravu obeda len 15 minút.

Prečo jesť špenát?

Pepek Námorník by vám dal odpoveď ihneď. Síce mylnú, že je plný železa – kedysi sa totiž uvádzalo, že špenát obsahuje až 30 mg železa, v skutočnosti obsahuje len 3 mg železa (o nepresnosť sa vraj postarala desatinná čiarka, ktorá sa pri prepise výskumníka z vedeckých analýz do populárnych článkov omylom presunula o jedno desatinné miesto). Špenát však obsahuje celý rad minerálov a vitamínov, vďaka ktorým chráni zrak, poskytuje telu dostatok látok na posilnenie imunity a zdravé fungovanie.

Potrebujete:

500 gramov špenátového pyré (mrazeného)

250 ml šľahačkovej smotany (33 %)

2 strúčiky cesnaku

soľ, korenie

2 vajíčka uvarené natvrdo

Špenát obsahuje celý rad minerálov a vitamínov

Postup:

1. Ešte zmrazené špenátové pyré vyklopte do menšieho kastrólika a podlejte trochou vody. Nechajte rozmraziť na slabšom plameni, občas premiešajte.

2. Keď sa úplne rozpustí, pridajte roztlačený cesnak a mierne poduste. Osoľte, okoreňte.

3. Po 10 minútach pridajte šľahačkovú smotanu, nechajte prevrieť. Zmes začne hustnúť.

4. Ochutnajte, podľa potreby ešte dosoľte a ihneď podávajte s vajíčkom uvareným natvrdo.

Podobne môžete pripraviť aj špenátovú polievku. Stačí pridať viac vody alebo zeleninový bujón a do polievky krátko pred dovarením nahádzať krupicové halušky. Tie si pripravíte tiež jednoducho, rozpustíte 2 lyžice masla, pridáte detskú jemnú krupicu a jedno vajíčko. Z cestíčka pomocou malej lyžice robíte malé halušky, ktoré necháte uvariť priamo v polievke. Ak použijete namiesto klasickej detskej krupice pohánkovú, haluškám dodáte jemne orieškovú príchuť.


TEMPOtip: Jedlá zo špenátu už nezohrievajte, skonzumujte ich iba za čerstva. Sú známe svojim vysokým podielom dusisičnanov. Keď sa zohrejú opätovne po prvom tepelnom spracovaní premenia na dusitany. Príznaky otravy nemusíte mať žiadne, no dusitany sú karcinogén, ktorý potenciálne môže spôsobiť onkologické ochorenie.

Jedlá zo špenátu už nezohrievajte
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Doprajte izbovkám letný dážď
Doprajte izbovkám letný dážď