Kakaové linecké koláčiky

Recept: Kakaové linecké koláčiky

Linecké koláčiky sú obľúbenou klasikou na Štedrovečernom stole. Krehké cesto obalené v práškovom cukre spojené domácim lekvárovom potvrdzuje pravidlo, že v jednoduchosti je krása. A skvelá chuť. Ak radi skúšate nové veci, tento recept je pre vás ako stvorený. Pripravte si linecké koláčiky v kakaovom prevedení. Ako na to?

Čo potrebujeme na kakaové linecké koláčiky

  • 500 g hladkej múky
  • 170 g práškového cukru
  • 340 g masla
  • 4 žĺtky
  • 1 ČL kypriaceho prášku
  • čerstvá citrónová šťava
  • nastrúhaná kôra z bio citrónu (nemusí ísť)
  • 4 PL holandského kakaa
  • malinový džem

Ako pripraviť kakaové linecké koláčiky

1. Hladkú múku, práškový cukor, maslo, žĺtky, kypriaci prášok, citrónovú šťavu a prípadne i nastrúhanú kôru si vymiesime do hladkého cesta.

2. S cestom na linecké koláčiky sa nám bude lepšie pracovať, keď ho necháme trochu stuhnúť – dáme ho teda odležať na cca 60 minút do chladničky

3. Pomúčime si dosku a cesto vyvaľkáme. Je na vás, ako hrubé cesto bude – ak plánujete linecké koláčiky natierať lekvárom a zlepovať, odporúčame na hrúbku približne 0,3 cm. V prípade, že koláčiky budete podávať samostatne, cesto bude hrubšie, približne 0,5 cm.

4. Zo všetkého cesta povykrajujeme koláčiky, tvar nechávame na vás, ak zlepujete, tak polovica z nich môže mať uprostred malú dierku.

5. Rúru si dáme vyhriať na 220 °C, plech vystelieme papierom na pečenie a linecké koláčiky pečieme približne 4 – 6 minút. Pravidelne ich kontrolujeme, aby nám neprihoreli. Necháme ich vychladnúť, natrieme lekvárom a spojíme a následne obalíme v práškovom cukre. Dobrú chuť.

Tempo tip: Linecké koláčiky si nemusíte pripraviť iba s kakaom. Okrem štandardnej svetlej verzie môžete experimentovať. Čo by ste napríklad povedali na zelené linecké? Celkom netradičné, však? Svojou farbou sa však dokonale hodia k vianočnému obdobiu. Zmena receptu je veľmi jednoduchá, namiesto kakaa pridajte 4 PL matcha čaju. Ak milujete škoricu, pripravte si škoricové linecké – namiesto kakaa či matcha čaju do cesta prisypte 4 PL mletej škorice.

Všetky recepty z kalendára nájdete tu: https://www.temponabytok.sk/adventny-kalendar-receptov/

adventny kalendar receptov
0 0 votes
Article Rating