Domáca vianočka

RECEPT: Domáca vianočka

Nenáročná príprava, no dostatok času na kysnutie – taký je recept na jednoduchú domácu vianočku, ktorú si môžete pripraviť napríklad večer vopred, kým deti spia, na pomalé víkendové ráno. Garantujeme vám, že postačí ešte maslo, prípadne domáci ovocný džem, teplé kakao a drobcov a ani veľkáčov nebudete musieť nútiť do raňajok. Mňam, aj vy ste dostali chuť?

Potrebujete:

Na jednu menšiu vianočku:

500 gramov hladkej múky ŠPECIÁL (najhladšia múka)

70 gramov zmäknutého masla

1/3 hrnčeka cukru kryštálového

21 gramov sušeného droždia

2 domáce vajíčka (+ 1 na potretie)

väčšiu štipku soli

polovicu vydlabaného vanilkového struku

mandľové lupienky na posypanie

prípadne sušené hrozienka alebo brusnice podľa chuti a preferencií


Postup:

Postup je jednoduchý, ako sme už písali v úvode, no potrebujete veľa času – ideálne aj dve a pol hodiny, a tiež aj kuchynský robot alebo výkonný mixér. Je dôležité, aby sa cesto hnietilo uvedený čas, aby sa dôkladne uvoľnil lepok z múky a vianočka tak bola nadýchaná a doslova hebká.

1. Do kuchynského robota vložte všetky suroviny okrem mandľových lupienkov alebo sušeného ovocia. Sušené droždie najskôr rozmiešajte v múke, aby sa rovnomerne rozdelilo do cesta.

2. Cesto mixujte približne 10 – 15 minút, to, že je hotové, zistíte podľa konzistencie – bude pružné, vláčne, bude sa oddeľovať od stien nádoby a bude lesklé, no nelepivé. Hotovú guľočku cesta nechajte kysnúť na teplom mieste aspoň 45 minút.

3. Cesto následne premieste rukami (ak ste sa rozhodli pridať hrozienka, pridajte ich až v tomto momente) a rozdeľte na tri rovnaké časti. Zapleťte z nich vrkoč. Upletenú vianočku opäť nechajte odpočívať na teplom mieste, odporúčame tiež približne 45 minút až hodinu. V lete vám postačí aj polhodinka.

4. Rúru predhrejte na 160 stupňov a vianočku potrite žĺtkom. Posypte mandľovými lupienkami a pečte približne 25 – 30 minút. To, či je hotová, zistíte aj podľa stavu lupienkov – ak budú hnednúť a vianočka pod nimi tiež, no v záhyboch bude ešte svetlá, dobrota je hotová.

Upečenú vianočku nechajte vychladnúť na mriežke a následne odložte do ľanového vrecúška a do chlebníka. Ak chcete, aby zostala do druhého dňa čo najviac vláčna, uzavrite ju do vzduchotesnej nádoby. V tom prípade ju však do 24 hodín skonzumujte.

Upečenú vianočku nechajte vychladnúť na mriežke
0 0 votes
Article Rating