Veľkonočný baranček, ktorý chutí

Recept: Dokonalá kvásková vianočka na Veľkú noc

Na povrchu nenápadne chrumkavá, uprostred dokonale hebká a vláčna. Iba tak s maslom, s maslom a medom, džemom alebo nutellou. Vianočka dokáže spríjemniť každé ráno. Dokonca i také, keď viete, že sa počas dňa niekoľkokrát okúpte v ľadovej vode. Nedobrovoľne. Navyše, toto lahodné pečivo k Veľkej noci neodmysliteľne patrí. Ak máte doma kvások, tento recept na kváskovú vianočku vás určite poteší. Ako na to?

Čo potrebujeme na kváskovú vianočku na Veľkú noc

Na rozkvas:

  • 1 PL kvásku (pokojne môžete použiť i ražný, chlebovej chute vo vianočke sa nemusíte obávať)
  • 200 g hladkej pšeničnej múky na kváskovanie
  • 200 g vody

Na cesto na vianočku:

  • 400 g rozkvasu
  • 620 g hladkej pšeničnej múky na kváskovanie
  • 200 g kryštálového cukru
  • 20 g vanilkového cukru
  • 125 g plnotučného mlieka
  • 3 vajcia
  • 180 g masla
  • 150 g sušených hrozienok
  • 7 g soli
  • mandľové lupienky na posypanie

Ako pripraviť kváskovú vianočku na Veľkú noc

1. Začneme už deň pred pečením – pripravíme si rozkvas. Vo väčšej mise si zmiešame 1 PL kvásku (pokojne i toho ražného, chlebovú chuť nebudete určite cítiť) s 200 g hladkej pšeničnej múky a 200 g vody. Prikryjeme a pri izbovej teplote necháme kysnúť o niečo dlhšie ako rozkvas na chlieb – pokojne i 15 hodín. Rozkvas musí byť silný, aby dodal tomuto ťažkému cestu hebkosť.

2. Ak vo vianočke máte radi hrozienka, skúste si ich pri príprave rozkvasu namočiť v rume a nechajte ich tam odstáť aj počas noci.

3. Pri príprave cesta pokračujeme maslom, to si v randlíku roztopíme a necháme vychladnúť.

4. V mise si vymiešame mlieko, vanilkový i kryštálový cukor, vajcia a múku. Prikryjeme a necháme aspoň 45 minút odpočinúť.

5. Následne do tejto zmesi pridáme rozkvas, soľ a dôkladne miešame – pokojne viac ako 10 minút –, kým nevytvoríme kompaktné cesto. Cesto by sa nemalo lepiť na steny misy.

6. Do cesta pridáme vychladnuté roztopené maslo, hrozienka a opäť dôkladne zapracujeme (cca 30 minút) – môžete použiť i kuchynský robot s hákom na hnietenie (cca 10 minút)

7. Misu s cestom prikryjeme a necháme kysnúť. Tu máme na výber z dvoch možností: cesto necháme kysnúť pri izbovej teplote približne 3,5 hodiny s tým, že ho každých 45 minút preložíme alebo misu s cestom dáme do chladničky, kde ho necháme pomaly kysnúť celých 24 hodín.

8. Cesto si rozdelíme na dva rovnako veľké kusy a každý z nich si následne rozdelíme na rovnaký počet kúskov – podľa toho, z koľkých prameňov chcete vianočku upliesť.

Ako upliesť vianočku? Tu nájdete i videonávod na vianočku zo 4 prameňov:

9. Ak máte obavu, že by sa vám mohla vianočka rozpadnúť, môžete ju pred pečením prepichať špajdľami a udržať ju pokope. Takto pripravenú ju necháme kysnúť ešte aspoň dve hodiny, najlepšie v rúre, kde udržujeme teplotu 30 °C. Pre lepší výsledok môžete do rúry strieknuť aj trochu vody z rozprašovača.

10. Keď nám vianočka v rúre nakysla, dáme si rúru vyhriať na 250 °C. Ak máte kameň na pečenie chleba či pizze, neváhajte použiť pri pečení vianočky tiež ten.

11. Vianočku si pred pečením potrieme roztopeným maslom, posypeme mandľovými lupienkami, do rúry niekoľkokrát striekneme vodu z rozprašovača, vložíme vianočku, teplotu znížime na 210 °C a pečieme približne 10 minút. Po tomto čase teplotu znížime ešte na 190 °C a pečieme ďalších 10 minút. Na záver znížime teplotu na 170 °C a dopekáme ďalších 45 minút.

12. Keď je vianočka upečená, necháme ju pár hodín vychladnúť a môžeme si užívať dokonalý zážitok. Chutnú Veľkú noc.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku