Ghee maslo nie je žiadna novinka, výdobytok doby alebo výmysel eko-bio-racio mamičiek. Poctivé prepustené maslo bolo súčasťou jedálničkov už našich pradávnych predkov. Oproti bežnému maslu má totiž obrovskú výhodu – neprepaľuje sa ani pri vyšších teplotách a dokáže vydržať niekoľko týždňov bez straty kvality aj pri bežnej izbovej teplote. Nemusíte si ho kupovať, vyrobiť si ho viete aj doma – z bežného masla.
Skúšali ste si niekedy vyrobiť domáce maslo? Je to jednoduché, stačí iba šľahať šľahačkovú smotanu až do momentu, kedy sa šľahačka zrazí, následne znížiť otáčky, prešľahať do uvoľnenia všetkej tekutiny (cmaru), čo je asi 15 minút. Následne precediť, vyformovať, umyť pod vodou a je to. Ak to nie je nič pre vás, no máte radi prepustené maslo a to si chcete vyrobiť doma, môžete to skúsiť rovnako aj s kockou kupovaného masla. Dôležité však je, aby bolo kvalitné a živočíšneho pôvodu (z rastlinných margarínov ghee nevyrobíte).
Ako si vyrobiť domáce ghee maslo?
Pripravte si kocku domáceho/kvalitného masla a kastrólik s hrubším dnom. Maslo začnite pomaly zahrievať, nechajte ho rozpustiť a následne znížte teplotu, aby nevrelo, iba jemne prebublávalo. Postupne začne hnednúť, premiešajte ho bez použitia varešky, iba pootáčajte kastrólik (pozor, použite rukavicu alebo utierku, aby ste sa nepopálili). Keď začne voňať a pukať (oboje pripomína pukance), mala by sa objaviť na povrchu pena. Nechajte maslo prebublávať, až kým nemá krásnu zlatistú farbu a na vrchu sa vyzráža žiarivo biela pena – tú pozberajte a maslo odstavte. Následne ho nechajte schladit, prelejte do čistých uzatvárateľných pohárikov (ideálne vyrobených zo skla) a skladujte v tme a v chlade. Ako sme spomínali, ghee maslo vám vydrží aj pri izbovej teplote, no ak by ste penu neodseparovali dostatočne, môže sa vám pokaziť.
Používať ho môžete v teplej kuchyni pri varení – kým bežné maslo sa občas prepáli aj pri 180 stupňoch, ghee môžete bez obáv použiť aj pri 220 stupňoch. Vhodné je tiež do príkrmov pre malé deti (riaďte sa však odporúčaním pediatra).