rastliny v skalke

Rastliny v skalke

Toto sú obľúbené skalničky

Skalka alebo aj alpinum má svoje miesto v záhrade – používa sa v krajinárskej tvorbe ako prvok, ktorý pripomína horskú krajinu. Jej veľkou výhodou je, že nie ste limitovaný terénom: môžete ju založiť na svahovitom (optimálne) aj rovinatom pozemku. Pri jej tvorbe sa fantázii medze nekladú, no ak budete dodržiavať niekoľko základných pravidiel – vybrať slnečné, no zároveň chránené miesto, neorientujeme ju na sever, ideálne na juh – a tiež vyberiete správne rastliny, bude sa skalke krásne dariť. Aké skalničky teda použiť?

Každá skalnička má iné potreby

Ak ste si vybrali miesto na skalku, je potrebné zohľadniť potreby jednotlivých rastlín – niektorá je náročnejšia na slnko, iná obľubuje viac tieňu, ďalšia má radšej vlhkosť, pre túto je zase vhodná suchšia pôda. Hoci slnečnosť dokážete ovplyvniť iba správny výberom miesta, pôdu si môžete upraviť presne podľa svojich predstáv – pridať piesok, vápno, rašelinu, viac zalievať či prihnojiť.

Ako vytvoriť skalkové vankúšiky

Pri tvorbe skalky sú veľmi obľúbené aj tzv. vankúšiky, teda husté ostrovčeky rastlín medzi kameňmi. Aké rastliny vybrať pre tento účel? Skvelou voľbou je napríklad Arabka kaukazská, ktorá v dospelosti môže dorásť až do výšky 20 cm. Kam ju umiestniť? Arabka potrebuje viac slnka, dariť sa jej však bude aj na polotienistých miestach.

Ďalšou skvelou skalničkou, ktorá vytvorí pekný vankúš, je Rožec. Je nenáročný na pestovanie, dokážete ho ľahko rozmnožiť a nerobí mu ani problém prezimovať priamo v skalke. Pestovať by ste ho mali v priepustnej pôde, ak však máte v záhrade ťažkú zeminu, môžete ju prevzdušniť pieskom. Ak mu doprajete slnečné stanovisko, môže dorásť až do výšky 15 cm.

rožec

Flox šidlolistý je skalnička ako stvorená na vytvorenie previsu. Pre väčšiu pestrosť skalky oceníte aj to, že ho môžete vysadiť v dvoch farebných variantoch: červená a biela. Táto rastlina tiež obľubuje slnečné stanoviská, na takých dokáže vyrásť do výšky 10 cm.

Ďalšie rastliny do skalky

Ďalšou skalničkou, ktorá sa teší veľkej obľube, je Horec jarný. Rastlina si vyžaduje vlhkejšiu, priepustnú pôdu, ak mu ju doprajete, poteší vás krásnym kobercom modrých kvetov. Naopak, nenáročnou je napríklad Tarička, ktorá má červené, fialové, biele aj ružové kvety. Ak chcete skalku osviežiť a dodať jej pestrosť, táto skalnička je na to ako stvorená.

Rozchodník prudký je ďalšou rastlinou, ktorá sa v skalke postará o bohatý koberec. Ide o nenáročnú bylinu, ktorá obľubuje suchšiu pôdu a slnečné stanovisko. Výborne sa hodí do skaliek s múrikom či kameňov s dierami. Ďalšou nenáročnou trvalkou je Materina dúška, ktorá zvládne aj najväčší nápor slnka. Oko poteší ružovými kvetmi a nos zase príjemnou vôňou.

Ak chcete svoje alpinum priblížiť tomu v skutočnej prírode, nemal by tam chýbať Plesnivec. Ten dokáže vydržať aj mrazivé zimy, no neobľubuje vlhkosť. Preto by ste ho mali v skalke umiestniť na slnečné miesto, kde je priepustná, suchá a kamenistá pôda.

plesnivec

Pri tvorbe skalky je veľkou výhodou to, že ju môžete postupne rozširovať a zaraďovať nové a nové rastliny. Ak s jej zakladaním nemáte skúsenosti, odporúčame radšej začať v malom, spoznať skalničky, naučiť sa o ne starať a postupne ju rozširovať.

skalničky
Záhradný nábytok na temponabytok.sk




0 0 hlasov
Hodnotenie článku