Priveľa kofeínu môže privolať migrénu

Priveľa kofeínu môže privolať migrénu

Aká je kritická hranica?

Patríte medzi tých, ktorých pravidelne trápi migréna? V magazíne The American Journal of Medicina sa objavila štúdia, ktorá hovorí o tom, že priveľa kofeínu dokáže vplývať na výskyt migrény. Riešením, ako bojovať proti intenzívnym bolestiam hlavy, teda môže byť obmedzenie kávy, zeleného čaju, energetických nápojov či sladených nápojov s obsahom kofeínu. Aká hranica je pre migrenikov podľa tejto štúdie kritická?

Dá sa kofeínom chrániť?

Podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) patrí bolesť hlavy medzi najčastejšie zdravotné problémy súvisiace s nervovým systémom. A migréna je jednou formou z tohto zoznamu. Podľa štatistík sa objavuje prevažne u žien, trpí ňou 18 % populácie, zatiaľčo pri mužskej časti sa toto číslo pohybuje na úrovni 6 %.

Nepríjemná je nielen samotná bolesť, ale aj fakt, že sa objaví prakticky kedykoľvek a môže nás trápiť pár hodín, ale aj niekoľko dní. Ak vám migrény robia problémy dlhodobo, zrejme ste už odpozorovali, čo by mohlo spôsobiť príchod tejto intenzívnej bolesti hlavy. Dôvody príchodu migrény sú individuálne, u niekoho to môže spôsobiť náhla zmena počasia, príliš dlhý spánok, stresové situácie, konkrétne druhy potravín či lieky. A samozrejme kofeín.

V jeho prípade však fakt, či dokáže privolať migrénu, alebo nie, ovplyvňuje požité množstvo tejto látky. Zaujímavé je tiež, že v niektorých prípadoch ľudia trpiaci migrénami, konzumujú nápoje s obsahom kofeínu, aby bolesti hlavy predišli, v iných prípadoch zase konzumácia kofeínu migrénu privolá. Spomínaná štúdia hovorí o množstve prijatého kofeínu, ktoré môže privolať tieto bolesti hlavy.

Trikrát a dosť

V našej štúdii zberali vedci údaje od 98 dobrovoľných migrenikov, ktorí majú prejavy s aurou aj bez aury. Mesiac a pol, vždy ráno a večer si zapisovali zozbierané údaje do svojho denníka. Tu si robili prehľad napríklad aj o tom, či cvičili, koľko kofeínu alebo alkoholu skonzumovali, ako dlho spali a samozrejme aj o tom, kedy a ako sa objavila migréna.

Zozbierané údaje výskumníci podrobili dôkladnej analýze, výsledky ukázali, že jeden, ani dva nápoje s obsahom kofeínu nepôsobia ako spúšťač migrény. V prípade konzumácie troch a viacerých kofeínových nápojov sa však riziko intenzívnej bolesti hlavy u migrenikov výrazne zvýšilo. Čo si však máte predstaviť pod pojmom kofeínový nápoj? V tejto štúdii sa za kofeínový nápoj považovali napríklad dva deci kávy, čaju či „energeťáku“, ako Red Bull a tiež tri deci sladeného nápoja s obsahom kofeínu, ako Coca-Cola.

Samozrejme, že u každého migrenika je táto hranica individuálna a nedá sa merať počtom šálok kávy, ale skôr konkrétnym množstvom kofeínu. Ak však patríte medzi migrenikov, pre lepší prehľad a sledovanie si svojich spúšťačov, môžete vyskúšať obmedziť tiež príjem kofeínových nápojov na túto hranicu.

Čo si však máte predstaviť pod pojmom kofeínový nápoj?



0 0 hlasov
Hodnotenie článku